KTÖS, 8 Üyesinin Davası Nedeniyle Eylem Yaptı

28 Ağustos 2013 Çarşamba | 12:06
KTÖS
Kıbrıs Town Houses

Mahkemeler önündeki eylemde, yapılan konuşmalarda Türkiye Adalet ve Kalkınma Parti’sinin  (AK Parti) KKTC’de suni İslam dayatmalarda bulunduğu iddia edildi. Eyleme Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) ile Kıbrıs Türk Devlet Çalışanları Sendikası (Çağ-Sen)  de destek verdi.

VAROĞLU

KTÖS Başkanı Güven Varoğlu eylemde yaptığı konuşmada, AK Partiye atıfta bulunarak “Kıbrıs’ın Kuzeyinde de kendi inanç ve ideolojilerine göre bir sistem geliştirmek için bir dayatma yaşanıyor” dedi.

Külliye yapımı ve kuran kurslarının Türkiye’nin dayatması ile yapıldığını iddia eden Varoğlu, “Burada amaç, buradaki demografik yapıyı, kültürel sosyal değerleri değiştirmeye yönelik girişimlerdir” şeklinde konuştu.

Açılan davada konu olan 14 Aralık 2012’de TC Büyükelçiliği önündeki eylemin öğretmenlerin kılık kıyafeti ile ilgili tüzük yanında, Türkiye’nin KKTC’de dayatmalarda bulunduğu gerekçesi ile düzenlendiğini anımsatan Varoğlu, “Biz parasız bilimsel, demokratik eğitimi savunan sendika olarak buna karşı duruşumuzu göstermek için eylem gerçekleştirdik” ifadelerine yer verdi.

ELCİL

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ise konuşmasında bölgedeki dini çatışmalardan AK Parti hükümetini sorumlu tuttu.

Elcil, “Din üzerinden siyasetin bölgemizde yarattığı yıkımı görebiliyorsunuz. Oluk oluk kan akıyor Mısır’da Suriye’de Filistin’de. Hep din kavgası yüzünden, din adına birileri siyaset yaparak insanların kıyımına çanak tutuyor. Bunu yaratan …Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti hükümetidir. Bölgede yaratılan yıkımın müsebbibi olan AK Partinin bize yaptığı dayatmaları kabul etmiyoruz” dedi.

GÖKÇEBEL

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel de, 8 öğretmene yapılan suçlamanın “öğretmeni aşağılayan” bir suçlama olduğunu ve dava açılmasını şiddetle kınadığını belirtti.

Külliye ile ilahiyat koleji yaptırılarak, kuran kursları düzenletilerek ülkede din istismarcılığı yapıldığını savunan Gökçebel, “Bugün Eğitim bakanlığı TC’nin din istismarcı eğitim müşavirleri tarafından işgal altındadır…(eğitim bakanlığı) hurafe, tarikat alanları ve muhafazakar ve itaatkar bir nesil yetiştirmek için harcıyor”  iddiasında bulundu.

BASIN AÇIKLAMASI

Şener Elcil tarafından okunan basın açıklamasında ise, “(AK Parti hükümeti) öğretmenleri susturmak için buradaki işbirlikçilerini de kullanarak baskı ortamı yaratmaya yönelmiştir” denildi.

AK Parti’nin “bilim yerine hurafeyi, çağdaşlık yerine Arap kültürünü dayatan anlayış” taşıdığı savunulan açıklamada, “Bu yıl 60 okulu tamir etmek ve ilave binalar yapmak için 11 milyon TL harcanırken, Haspolat’taki külliye için 45 milyon TL verilmesi bunun en güzel örneğidir” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, “Recep Tayyip Erdoğan’ın adamızın kuzeyinde dayattığı Sünni İslam ve gericiliğin her türlüsüne karşı çıkmaya devam edeceğiz” denildi.

Facebook Comments