KKTC’nin YGS şampiyonları

0
654
KKTC'nin YGS şampiyonları

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)’nda KKTC şampiyonları Yeni Sistem Dershanesi’nden çıktı. Yeni Sistem Dershanesi öğrencilerinden Cansu Yalçın, 454.5 puanla birinci, Damla Yeşilmeşe 441.8 puanla ikinci, Suzan Düzkar 439.5 puanla üçüncü oldu.
YGS, KKTC şampiyonları Yeni Sistem Dershanesi öğrencileri, başarıya giden yolda esas olanın çok çalışma değil, sistemli çalışma olduğunu söyledi.
Havadis’e konuşan Cansu Yalçın, Damla Yeşilmeşe ve Suzan Düzkar,  düzenli çalışma, motivasyon ve inançla bu başarıyı sağladıklarını kaydetti.
Yeni Sistem Dershanesi Yönetim Temsilcisi Ali Adataş, Havadis’e yaptığı açıklamada, edinilen başarıdan dolayı haklı bir gurur yaşadıklarını belirtti.

Adataş: Yeni Sistem Dershanesi’nde başarı bir gelenektir
Yeni Sistem Dershanesi Yönetim Temsilcisi Ali Adataş, “KKTC’de 13 yıldır hizmet veren ve elde ettiği başarılarla KKTC’yi Türkiye ile yarıştıran Yeni Sistem Dershanesi, 2013 YGS’de de bir başarıya imza attı” dedi.
Ali Adataş, öğrencilerimizin bu başarısında, disiplinli çalışmanın ve Yeni Sistem Dershanesi’nin yıllarca biriktirdiği tecrübesinin büyük payı olduğunu söyledi.
Yeni Sistem Dershanesi’nde başarının bir gelenek olduğunu ve bu geleneğin bu yıl da bozulmadığını söyleyen Ali Adataş, “Tarif edilemez bir gurur ve onur duyuyoruz. Öğrencilerimizi yürekten kutluyor, öğretmenlerini, okullarındaki öğretmenlerini ve velilerini de tebrik ediyoruz” dedi.

Cansu Yalçın: Başarımın tek sahibi ben değilim
YGS’de 454.5 puan alarak KKTC’de birinci olan 19 Mayıs Türk Maarif Koleji öğrencisi Cansu Yalçın, başarısında ailesinin, okul öğretmenlerinin ve Yeni Sistem Dershanesi’nde aldığı eğitimin büyük katkısı olduğunu söyledi ve “Elde ettiğim başarı aslında sadece benim başarım değil. Bu başarının diğer ortakları da ailem, okul öğretmenlerim ve Yeni Sistem Dershanesi’dir” dedi.
Genel anlamda bir öğrencinin başarılı olmasında ailenin oldukça önemli olduğunu söyleyen Yalçın, şunları söyledi: “Öğrencinin başarılı olmasında evdeki huzur çok önemlidir. Bu açıdan ben çok şanslıyım ve aileme bana sağladığı huzur dolu yuva için sonsuz teşekkür ediyorum. Başarılı olmak için çok çalışmaktan çok sistemli ve bilinçli çalışmanın önemli olduğuna inanıyorum. Öğrenci önce hangi konularda eksik olduğunu analiz etmeli ve o konu üzerinde yoğunlaşmalıdır. Aksi durumda sadece kendini yıpratır ve psikolojik olarak olumsuz etkilenir.”
Yalçın, ayrıca ileride başarılı bir kalp cerrahı olmak istediğini belirtti. Cansu Yalçın, “Hayalim Hacettepe Üniversitesi’nde tıp eğitimi almak ve kalp cerrahı olmak. Dilerim hedefime ulaşırım” diye konuştu.

Yeşilmeşe: Sınavlar psikolojik savaştır
YGS’de 441.8 puan alarak KKTC ikincisi olan Türk Maarif Koleji öğrencilerinden Damla Yeşilmeşe, elde ettiği başarıdan ötürü çok mutlu olduğunu belirterek, ailesine yaşattığı gururdan ötürü de ayrıca mutluluk duyduğunu belirtti.
Yeşilmeşe, sözlerine şöyle devam etti: “Puanımın daha yüksek olabileceğini düşünüyordum ancak yine de çok mutluyum. Aileme bu gururu yaşatabilmiş olmam beni ayrıca mutlu etti. Başarımı aileme ve Yeni Sistem Dershanesi’ne borçluyum. Sınavlar, bence birer psikolojik savaştır ve bu savaşı kazanmak için kişi öncelikle yüksek bir morale sahip olmalıdır. İnanç, strateji, sistemli çalışmak ve azim de başarının birer parçalarıdır.”
Damla Yeşilmeşe, hedefinin Hacettepe Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimi almak olduğunu ifade etti.

 

 

 

 

Düzkar: Kişi inanırsa her şey olur
YGS’de 439.5 puanla KKTC üçüncüsü olan 19 Mayıs Türk Maarif Koleji öğrencisi Suzan Düzkar, başarısının sırrını, “sistemli çalışmak ve inanç”  olarak açıkladı.
Hedefinin Ege Üniversitesi’nde tıp eğitimi almak olduğunu ifade eden Düzkar, ayrıca ileride çok başarılı bir piyanist olmak istediğini dile getirdi.