Karpaz esnafı borç batağında

31
Karpaz esnafı borç batağında

ESNAF KAN AĞLIYOR: Karpaz bölgesi esnafı tam bir çıkmazda. Vatandaşın alım gücünün düşmesi nedeniyle yaptığı işin karşılığını alamayan esnaf bir bir iş yerini kapatıyor. Ancak iş yerini kapatmakta esnafın derdine derman olmuyor. Esnaf kalan borcu ödeyebilmek içinde ya evini ya da arabasını satıyor

SANAYİ BÖLGESİ TEK UMUT: Bölge esnafının tek umudu ise kendilerine 5 yıl önce söz verilen küçük sanayi bölgesi projesinin yaşama geçirilmesi. Sanayi bölgesi için yer ayrılırken yaklaşık dört beş yıldır elektrik ve su bağlanması için hiçbir altyapı çalışması yapılmadı

Karpaz bölgesinde esnaf bir bir kepenk indiriyor. Yaptığı iş karşılığında parasını alamayan bölge esnafı, malzeme aldığı şirketlere borcunu ödemek için bankalara borçlanmak zorunda kalıyor. Ancak esnaf bu kez de bankalara olan borcunu ödeyemiyor. Böyle olunca da esnaf için tek çare ya işçi çıkarmak ya da iş yerini kapatmak kalıyor.

Birlik başkanı da iş yerini kapattı…
Karpaz bölgesinde borçlar nedeniyle iş yerini kapatmak zorunda kalan esnaflardan bir tanesi de Karpaz Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği Başkanı Nazmi Ağcakoca oldu. Ayrıca birlik başkanı dışında borçlar nedeniyle bölgede en 20 işyeri daha kepenk indirdi.

Umutlar sanayi bölgesine bağlandı…
Karpaz bölgesinde geçimini açtığı işyeri ve dükkanla sağlayan birçok vatandaşın umudu ise yaklaşık 5 yıldır yapılmasını bekledikleri küçük sanayi bölgesi. Sanayi Bölgesi için bölgede yer belirlenirken bu bölgeye su ve elektrik getirilmesi için gerekli altyapı çalışmaları hala yapılmadı.

Borç ödemek için tarlaları satıyorlar…
Borç batağına düşen esnaf, iş yerini kapatmanın yanı sıra üzerine kalan borçları da ödeyebilmek için elindeki tarlasını, arabasını satmak zorunda kalıyor. Satacak tarlası ve arabası olamayanlar ise üzerine kalan borcu ödeyebilmek için iş aramaya başlıyor.

Birlik başkanı isyan etti…
Havadis’e konuşan Kıbrıs Türk Karpaz Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği Başkanı Nazmi Ağcakoca bölgede kapanan iş yeri sayısının giderek arttığını kaydetti ve kendinsin de iş yerini kapatmak zorunda kalan esnaflardan biri olduğunu belirtti.  Ağcakoca, vatandaşların alım gücünün düştüğüne işaret ederek, bu nedenle esnafın yaptığı iş karşılığında parasını alamadığını belirtti.

Ağcakoca: Sanayi bölgesinin yapılmasını bekliyoruz
Ağcakoca, bölgede yaklaşık beş yıl önce küçük sanayi bölgesi olarak belirlenen ancak elektrik ve su alt yapı çalışmaları yapılmayan bir bölge olduğunu belirtti. Bunun bölgenin kalkınması için önemli bir adım olacağını kaydeden Ağcakoca şu şekilde konuştu:
Yıllardır bu bölgeye elektrik ve su altyapısı yapılması için bekliyoruz. Girişimlerde bulunduk. Ancak hepsi sonuçsuz kaldı. Tüm umutlarımız küçük sanayi bölgesine bağladık. Ancak dört beş senedir bizi oyalıyorlar. Bölge gençleri zaten işsiz. Küçük sanayi bölgesi yapılmasıyla gençler en azından sanat öğrenecektir. Geleceğin gençleri geçmişin kökleri ile beslenir. Ayrıca bu bölgeye su getirilmesi için belediye su konusunda gerekeni yapacağını açıkladı. Ancak elektrikle ilgili bir çalışma yok. Yeni kurulacak hükümetten bu sorunu çözmesini bekliyoruz.

“Borçları ödemek için tarlalarımızı satıyoruz”
Ağcakoca, bölge esnafının iş yeri kapanmasının yanı sora iş yeri kapattıktan sonra bankalara olan borcunu ödeyebilmek için tarlasını, evini ve arabasını bile satmak zorunda kaldığını anlattı. Kendisinde şu anda tarlarını sattığını ve bu rağmen hala 20 bin TL’lik borcu olduğunu belirten Ağcakoca, “Halimiz içler acısı” dedi.

“Bize yer bile verilmedi”
Ağcakoca, ayrıca birliği yer bile verilmediği söyleyerek, bunun içinde birçok kez talepte bulunduklarını belirtti. Eski polis binasının şu anda atıl durumda olduğunu kaydeden Ağcakoca, “Bizi ne ret ettiler ne de yer verdiler” dedi.