İşte seçimi kaybedenlerin listesi!

0
31
İşte seçimi kaybedenlerin listesi!

Seçimden birinci parti olarak çıkan CTP-BG’de birçok milletvekili yeniden halkın desteğini alamadı. Fatma Ekenoğlu, Sonay Adem, Mustafa Yektaoğlu gibi güçlü isimler parlamento dışı kaldı. UBP’de de genel başkan İrsen Küçük, genel sekreter Necdet Numan ve eski genel sekreter Ertuğrul Hasipoğlu halktan destek görmedi. DP’de ise UBP’den kayarak saf değişenlerden Ergün Serdaroğlu, Zorlu Töre, Hasan Taçoy ve Ahmet Kaşif yeniden Meclis’teki yerini aldı. Türkay Tokel, Afet Özcafer ve İlkay Kamil gibi siyasetin etkili isimleri ise parlamentonun dışında kaldı.

Başkanları da geçerler

Seçim sonuçları, parti başkanlarının gücünü sorgulattı. CTP’de genel başkan Özkan Yorgancıoğlu seçimi dördüncü sırada tamamladı. Sibel Siber, Tufan Ergürman ve Özdil Nami parti başkanını seçim yarışında geçti. UBP’de genel başkan İrsen Küçük sandıktan çıkamadı. DP Genel Başkanı Serdar Denktaş seçimden ikinci sırada çıktı.

UBP’den istida ederek DP Listelerinde seçime giren Hasan Taçoy, Denktaş’ın önüne geçti. TDP’de ise parti beklediğini bulamazken, Mehmet Çakıcı Lefkoşa’da birinci sıraya oturdu. Sayımda son ana kadar Aslan Bıçaklı da kazanma şansını sürdürdü
UBP üst yönetimi tasfiye oldu

UBP’liler seçimde parti yöneticilerini cezalandırdı. Genel Başkan İrsen Küçük, genel sekreter Necdet Numan, eski genel sekreter Ertuğrul Hasipoğlu, Mutlu Atasayan ve Güzeyurt İlçe Başkanı Ahmet Çaluda gibi isimler KKTC halkının ve partililerin desteğini almadı.

Yine Meclis Başkanı Hasan Bozer de parlamentoya giremeyerek büyük bir sürprizin yaşanmasına neden oldu.
Meclis Başkanları artık yok

Kaybedenler arasında dikkat çeken bir başka nokta da, Meclis Başkanlığı yapan isimler oldu.

UBP’den Ertuğrul Hasipoğlu ve CTP-BG’den Fatma Ekenoğlu, uzun yıllar parlamentoda Meclis başkanı olarak görev yaptı. Ekenoğlu, KKTC’nin ilk bayan meclis başkanı olarak ismini tarihe yazdırdı.

Mevcut Meclis Başkanı Hasan Bozer de seçimi kaybedince, parlamento aynı anda üç eski meclis başkanı seçim kaybetmiş oldu.

ÖRP Meclis dışı

Seçim sonuçlarında dikkat çeken bir başka nokta da, feshedilerek UBP’ye dahil olan eski ÖRP’lilerin seçim kazanamaması oldu.

Mağusa’da Turgay Avcı, son ana kadar listeye girmek için savaş verdi. Buna rağmen, işadamı Ramazan Gündoğdu’yu geçemedi.

Bir diğer ÖRP kökenli Mustafa Gökmen de, seçimi kaybetti. İskele’de uzun süre Nazım Çavuşoğlu’nun önünde seçimi götüren Gökmen, son sandıklardan gelen oylarla listenin dışında kaldı.

Böylelikle, ÖRP’yi oluşturan az sayıda vekilden biri olan Gökmen de parlamentoya girememiş oldu.

Hem kaybetti, hem tartaklandı

Bu arada, Güzelyurt’ta ilk sıradan seçim kaybeden Ahmet Çaluda, bir de kavga olayına dahil oldu.

Çaluda’nın tartıştığı bir partili tarafından tartaklandığı gündeme düştü. Çaluda, ilçe başkanı olduğu Güzelyurt’ta yeni aday Ali Pilli ve eski bakanlardan Kemal Dürüst’ün gerisinde kaldı.