İlahiyat Koleji Normal Müfredatlı Okula Dönüştürüşsün

0
17
İlahiyat Koleji Normal Müfredatlı Okula Dönüştürüşsün

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ve KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel yaptıkları ortak açıklamada, AKP’nin dayatmalarından biri olan Sunni İslam yaymakla ilgili yürüttüğü sistematik siyasetin adamızın kuzeyinde de faaliyetlerini hızlandırdığını savundu.
“Devlet imkanlarını ve halktan toplanan vergileri kullanan AKP adamızın kuzeyindeki işbirlikçileri ve kurdurduğu naylon dernekleri kullanarak dayatmalarını devam ettirmektedir” denilen açıklamada, bu politikalara karşı çıkanları yargılayıp, polis baskısı ile haklarında soruşturmalar açtırırken, bir yandan da milyonlarca dolar harcayarak tarikat yuvaları kurmaya yöneldiklerini söyledi.

Kıbrıs İlim Ahlak ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı adı altında faaliyet gösteren AKP destekli Vakfın mütevelli heyeti başkanı Hikmet Kaynarca’nın Hala Sultan İlahiyat Koleji adı altında yapmaya çalıştığı külliye ile ilgili basına yaptığı açıklamaların ibret verici olduğu kaydedilen açıklamada, “Söz konusu şahıs kendini eğitim bakanlığı yetkilisi yerine koyup 25 milyon TL’ye okul ve yurt yapacaklarını 23 milyon dolara da aynı kompleks içerisine cami inşa edeceklerini vurgulamaktadır. Bu paraların TC Diyanet İşleri Bakanlığı’ndan, TC’li ve Kıbrıs’taki bağışçılardan sağlanacağını ifade etmekle birlikte bu kadar yüksek meblağ’ın kimler tarafından bağışlandığını açıklamamaktadır” denildi.

Okulda okutulacak derslerin neler olacağına kadar karar veren Hikmet Kaynarca’nın, okulları kötülediği ve Kıbrıs Türk toplumunun ahlaksız olduğunu söylediği ileri sürülen açıklamada şu ifadelere yer verildi;
“Sunni İslam misyonerliği yapan TC Elçiliği tarafından kurdurulmuş bu derneğe 200 dönüm vakıf arazisi peşkeş çekilmiştir. Yasalara, anayasaya aykırı ve devlet okulları içerisinde ayrıcalıklı Hala Sultan İlahiyat Koleji’ni açmıştır. İthal müftü toplumu kandırmış Kıbrıs Türk toplumunun imam ihtiyacını karşılamak için bu okulu açtığını söylemiştir. Okulun 174 öğrencisi varken son dönemde 120 öğrenci daha alınmıştır. TMK’ya bile ancak 130 öğrenci alınmışken TC Elçiliği eğitim müşavirleri, eğitim bakanlığı içerisinde cirit atmakta 120 öğrenci daha alınması ve bu okula tarikatçı öğretmenleri istihdam edilmesini dayatmaktadırlar”
Açıklamada ayrıca, Kaynarca’ya, adamızın kuzeyinde fuhuşun, kumarın, kadın pazarlamanın çok sevdiği AKP döneminde artarak devam ettiğini, Cemil Çiçek’in TC Devlet Bakanı olduğu dönemde sabah cami temeli attığını akşam da kumarhane açılışı yaptığı hatırlatıldı.

Ahlak timsali olarak gördüğü AKP’nin hükümete geldikten sonra Kıbrıslı Türklere ve Türkiye halklarına yaptıklarının ortada olduğu kaydedilen açıklamada, “Kıbrıslı Türkler çocuklara, kadınlara, hayvanlara tecavüzün, kumarın, fuhuşun, hırsızlığın ne olduğunu AKP hükümeti geldikten sonra öğrendiler” denildi.

Açıklamada ayrıca, “Sokaklar güvensizse bunun nedenini AKP’ye sorarsanız daha iyi anlarsınız. İlim ve ahlak camide, kuran kursunda veya tarikat odaklarında öğrenilmez. Okulda öğrenilir. İlim ve ahlakın arkasına saklanıp hurafe ve yobazlık öğretenlere ve dini siyaset malzemesi yapmanıza izin vermeyeceğimizi duyururuz” denildi.