En Üst

27 Nisan 2017

Güney Kıbrıs, Açık Deniz Devriye Gemisi Alıyor

Güney Kıbrıs, Açık Deniz Devriye Gemisi Alıyor
Haber İçi Üst

Rum Savunma Bakanı Fotis Fotiu, Güney Kıbrıs’ın tek yanlı olarak ilan ettiği sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi – MEB”  içerisindeki “egemenlik haklarının” garanti altına alınması amacıyla imkanlarının geliştirilmesinin öncelikleri olduğuna işaret ederek, bu yönde iki tane açık deniz devriye gemisi alma yönünde çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Politis gazetesi, “Destek İçin Savaş Gemisi Alımı” başlığıyla verdiği haberinde, Fotiu’nun gazeteye verdiği röportajı yayımladı.

Habere göre ekonomik krizin savunmayı ne derece etkilediği sorusuna Fotiu, Güney Kıbrıs açısından bu kritik koşullarda, savunma bütçesinin rasyonelleştirilmesine yönelik koordineli çaba içerisinde, Rum Milli Muhafız Ordusu’nun (RMMO) savaş kabiliyeti etkilenmeden, daha verimli ve etkili olması için savunma ve güvenlik alanını organize etmekte olduklarını ifade etti.

Fotiu, ekonomik kriz ve Güney Kıbrıs’taki vatandaşların karşı karşıya olduğu sorunlar karşısında, “egemenlik haklarından” ödün verecekleri ve Kıbrıs sorununda kabul edilmez bir çözümü kabul edeceklerini düşünenlerin hayal kırıklığına uğrayacağını da iddia etti.

RMMO teçhizat bütçelerinin, yıllardır, bir mermi bile alamayacak derece azaltıldığı yorumu üzerine Fotiu, bunun, abartı olduğunu belirterek, diğer konuların yanı sıra, “savunma alanında çok şey yapılması, ancak az şey söylenmesi gerektiğine” işaret etti.

Şu anda, Güney Kıbrıs’ın sözde “MEB” indeki egemenlik haklarının garanti altına alabilmeleri amacıyla imkanlarını nasıl geliştirebilecekleri konusunun öncelikleri olduğunu anlatan Fotiu, bu çerçevede iki adet açık deniz devriye gemisi tedarik etme ve deniz gözetimi imkanlarının yükseltilmesi yönünde çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Öte yandan gazete ilk sayfasında, röportajı duyurduğu haberinde, “MEB İçin Savaş (Gemisi) Alıyoruz… Fotis Fotiu Donanma İçin İki Fırkateyn Alınması Kararlarını İfşa Etti” başlık ve spotlarını kullandı.

 

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King