Fenerbahçe’yi Bu Maçlar Yaktı!

9
Fenerbahçe'yi Bu Maçlar Yaktı!

UEFA Tahkim Kurulu’nun, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın itirazlarını reddederken dayandığı gerekçelerin neler olduğu, karar açıklandığı andan itibaren en büyük merak konusunu oluşturdu.

UEFA Disiplin Kurulu kararlarını, Fenerbahçe’nin artı 1 yıllık cezası dışında onayan Kurul, önceki Disiplin Kurulu kararlarından farklı bir noktaya gitmiş miydi?

Tahkim Kurulu, Disiplin Kurulu kararlarından farklı olarak sarı lacivertlileri Trabzonspor’un maçlarında rakiplerine teşvik primi vermekle suçluyordu.

Kurul, kararında açık açık, polisin dinleme kayıtları, Futbol Federasyonu Etik ve Disiplin Kurulu ile 16. Ağır Ceza Mahkemesi kararlarına dayandığını dile getiriyordu.

İşte maç maç Fenerbahçe’ye yönelik suçlamalar:

ŞİKE SUÇLAMALARI:

GENÇLERBİRLİĞİ-FENERBAHÇE

“Tahkim Kurulu, 7 Mart 2011 tarihinde oynana karşılaşmada İlhan Ekşioğlu’nun maç sonucu etkilemekte doğrudan rol oynadığını anlamıştır. Bu kararın alınmasında polis verileri, Etik Kurulu raporu, TFF Disiplin Komitesi’nin kararı ve 16. Ağpır Ceza Mahkemesi’nin kararı destekleyici rol oynamıştır.”

FENERBAHÇE-İSTANBUL BB

“Polis kayıtları ve 16 Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı ve bütün begelerin incelenmesi sonrasında Tahkim Kurulu, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın 1 Mayıs 2011’de oynanan karşılaşmada şike girişimini noktaladığı konusunda tatmin olmuştur.”

KARABÜKSPOR-FENERBAHÇE

“Tahkim Kurulu’nca, elde edilen belgeler, polis verileri ve 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı çerçevesinde 8 Mayıs 2011 tarihinde oynanan karşılaşmadaki şike sürecinin Aziz Yıldırım ve İlhan Ekşioğlu gibi kulüp yöneticileri tarafrından yönetildiğine dair fikir oluşturmuştur.”

FENERBAHÇE-ANKARAGÜCÜ

“Elde edilen veriler ışığında Tahkim Kurulu, 15 Mayıs 2011 tarihinde oynanan karşılaşmada şike girişiminde bulunulduğu konusunda tatmin olmuştur. Tahkim Kurulu, Başkan Yıldırım, Yönetici Ekşioğlu, Başkan Yardımcısı Mosturoğlu ve Altyapı Koordinatörü Turan’ın şike sürecinde yer aldığına inanmaktadır. Bu ianancın temelinde de polis verileri, Etik Komitesi raporu, TFF Disiplin Kurulu kararları ve 16. Ağır Ceza Mahkemesi kararları yatmaktadır.”

SİVASSPOR-FENERBAHÇE

“İlk olarak polis verileri, ikinci olarak da 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı sonrasında Tahkim Kurulu, 22 Mayıs 2011 tarihinde oynanan karşılaşmadaki şike sürecinin Sayın Yıldırım ve Sayın Ekşioğlu tarafından yönetildiğini değerlendirmiştir.”

TEŞVİK PRİMİ SUÇLAMALARI:

TRABZONSPOR-BURSASPOR

“Tahkim Kurulu eldeki belgeler, özellikle de polis verileri ve 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını göz önüne alarak, 17 Nisan 2011 tarihinde oynanan karşılaşmada Sayın Yıldırım, Sayın Ekşioğlu ve Aleaddin Yıldırım’ın çeşitli teşvik ödemeleri yaptığı konusunda tatmin olmuştur.”

ESKİŞEHİRSPOR-TRABZONSPOR

“Tahkim Kurulu, eldeki belgeler, polis verileri özellikle de TFF Disiplin Kurulu kararları ile 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı ışığında Fenerbahçe suçlanmayı hak etmiştir. Sayın Yıldırım, Sayın Mosturoğlu ve Sayın Ekşioğlu’nun 22 Nisan 2011 tarihinde oynanan maçta teşvik ödemeleri yapmışlardır.”

TRABZONSPOR-İBB

“Tahkim Kurulu, Fenerbahçe’nin 15 Mayıs 2011 tarihinde oynanan karşılaşmanın sonucuna etki ettiği ve teşvik verdiği konusunda yeterli kanıta ulaşmıştır. Teşviki Sayın Yıldırım ve Sayın Ekşioğlu’nun verdiği konusunda yeterli kanıt vardır.”