Eroğlu’ndan Denktaş’a övgü

0
21
Eroğlu’ndan Denktaş’a övgü

 

İsmet EZEL-MHA
Rauf Raif Denktaş ve Düşüncelerini Yaşatma Derneği Gazimağusa Lokali Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu tarafından açıldı.
Lokal, Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi karşısında yer alıyor.
Açılışa Sağlık ve Ulaştırma Bakanları Dr. Nuri Gökşin ile Dr. İsmail Başarır, milletvekili Dr. Ahmet Kaşif, DP-UG Milletvekili adayları, Gazimağusa Kaymakam Muavini Mehmet Nurettin ile Denktaş ailesi katıldı.
Böylesi bir günde UBP, CTP ve TDP’lilerin olmayışı dikkat çekti.
Açılışta konuşan Rauf Raif Denktaş ve Düşüncelerini Yaşatma Derneği Başkanı Latif Akça, 11 Ocak 2013’te derneği resmen tescil ettirdiklerini, geçen sürede de çok önemli projelere ve kurumsallaşma yolunda önemli adımlar attıklarını söyleyerek, merhum Denktaş’a layık olmaya çalışarak ülkenin her bölgesinde lokal açılışlarını sürdüreceklerini açıkladı.
Açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu da, 1976 yılından bu yana yan yana çalışma fırsatı bulduğunu söylediği merhum Denktaş’ın kendisine pek çok şey öğrettiğini belirterek, onunla yaşadığı anılarına dile getirdi.
Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rauf Denktaş’ın halkının özgürce yaşayıp, bağımsız bir devlet kurup bunu dünyaya tanıtmak amacını taşıyıp bu yönde mücadele veren biri olduğunu anımsatarak, bunun yanında Anavatan Türkiye ile de ilişkileri daima sıcak tutan bir lider olduğunu söyledi.
Derviş Eroğlu, ülkenin merhum Denktaş sayesinde hem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hem de özgürlüğün bedelini ödeyerek bugünlere geldiğini vurgulayarak, Denktaş’ın bağımsız bir devlet kurma hedefi içinde son anına kadar mücadele veren bir lider olduğuna vurgu yaptı.
Denktaş’ın fikirlerini yaşatarak gelecek nesillere taşımanın hepimizin bir görevi olduğunu anımsatan Eroğlu, kurulan derneğe de herkesin sahip çıkması dileğinde bulundu.
Açılışta daha sonra dernek başkanı Latif Akça Cumhurbaşkanı Eroğlu’na çiçek takdim etti ve daha sonra Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın hayatının anlatıldığı film gösterimi izlendi.