“Eroğlu DP için çalışıyor”

0
19
“Eroğlu DP için çalışıyor”

UBP Lefkoşa Milletvekili Tahsin Ertuğruloğlu, partilerinden ayrılarak DP-UG saflarına katılan sekiz milletvekilinin arkasında, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu olduğunu söyledi. Eroğlu’nun halihazırda, UBP örgütlerini gezerek, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ağırlayarak, “UBP’ye mühür vurmayın. Az sayıda milletvekili çıkarsın, biz partimizi geri alacağız, başarısız olsunlar” dediğini iddia eden Ertuğruloğlu, bu nedenle UBP için seçim sonuçlarının büyük önem taşıdığını söyledi.
Radyo Havadis’te yayınlanan Hüseyin Ekmekçi ile Gün Ortası haber programına katılan Ertuğruloğlu, yine gündem yaratacak açıklamalarda bulundu.
Derviş Eroğlu’nun UBP içindeki etkisini tartışmadan, “sekiz kişinin neden DP’ye gittiğinin” çözülemeyeceğini belirterek, UBP’lilerin bu oyunlara gelmemesini istedi.
Son dönemde de, delegeye baskı yapılarak, bazı adayların sıralamada geriye düşürme gibi bir yola tevessül edildiğini belirten Ertuğruloğlu, bu nedenle aday sıralamasının genel merkez tarafından yapıldığını vurguladı.

“Uçaner’e karşı çıktım”
UBP’nin “Hanedan” anlayışı ile yönetilmesine karşı olduğunu, bunu her fırsatta dile getirdiğini belirten Tahsin Ertuğruloğlu, Resmiye Canaltay’ın UBP içerisindeki varlığına bu nedenle karşı çıktığını, aynı düşünce ile UBP Genel Başkanı Dr. Erol Uçaner’in Güzelyurt’tan milletvekili adayı olmasına da ciddi tepki koyduğunu belirtti.
Ertuğruloğlu, “Bir hanedanla savaşırken, UBP içerisinde, benzer bir görüntü yaratmaya gerek yoktu. Belki Dr. Erol Uçaner, UBP’ye bir milletvekili daha kazandıracaktı. Ama bu hem kendisi, hem de İrsen bey için şık bir görüntü olmayacaktı” dedi.

“UBP’ye sahip çıkma zamanı”
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun, UBP’ye bakış açısının “kişisel” olduğunu ve asla, “partisel” düşünmediğini söyleyen Ertuğruloğlu şöyle devam etti:
“Sayın Eroğlu, gerçek UBP’li der ama sadece gerçek Eroğlucu diye anlar. Kendisine yakın olmayanı UBP’li görmez, UBP’de barındırmaz.
Bu nedenle ben eleştiriliyorum. Bana deniyor ki, ‘Eroğlu’ndan başka konuşacak lafın yok mu?’… Var elbette. Ancak, yaşadığımız bu kopuşun nedenini bulmak için, Eroğlu etkisini de doğru okumamız gerekiyor.
Maalesef partiyi istediği gibi yönetme hırsına bu arkadaşlar kurban edildi. Şimdi de, aynı Eroğlu, UBP’yi zayıflatma adına adımlar atıyor.
Örneğin Resmiye Canaltay Mağusa Kadın Kolları Başkanı’dır. Ama UBP için mi çalışıyor, DP için mi?
Sayın Eroğlu’nun da DP adayları için çalıştığına yönelik ciddi saptamalarımız var. UBP tabanı bu oyuna gelmemeli. Bir tane UBP var. Kişiler gelip geçicidir. Bunu Sayın Eroğlu da kabullenecek.”