CTP tabana iniyor

0
17
CTP tabana iniyor

PARTİLİLER UBP’YE SICAK BAKMIYOR: Elde edilen bilgiye göre CTP tabanında Ulusal Birlik Partisi’nin bugüne kadar gelen süreçte yaptıkları ile ilgili ciddi çekincelerin olduğu bu yüzden de UBP ile bir koalisyona sıcak bakmadıkları öğrenildi

Bertuğ TOPAL
Cumhuriyetçi Türk Partisi’nde dün akşam toplanan Parti Meclisi nihai bir karar üretemedi. CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bugün genişletilmiş Parti Meclisi’nin görüşlerini alacaklarını, pazartesi günü yapılacak Parti Meclisi toplantısının ardından da kesin sonucu açıklayacaklarını belirtti.
Özkan Yorgancıoğlu başkanlığında yaklaşık 3.5 saat süren toplantının ardından net bir karar çıkmadı.
Basının karşısına geçen genel başkan Özkan Yorgancıoğlu ve genel sekreter Asım Akansoy, bugün saat 11.00’de basın açıklaması yaparak DP-UG ile yapılan görüşmenin detaylarının açıklanacağını kaydetti.
Parti Meclisi’nin görüşleri doğrultusunda karar üreteceklerine değinen Yorgancıoğlu, görevi Eroğlu’na iade etme dahil her türlü olasılığın değerlendirileceğini söyledi.
Yorgancıoğlu, pazartesi gününe kadar hiçbir siyasi partiyle görüşmeyi düşünmediklerini de sözlerine ekledi.

Uzun uzadıya tartışıldı
Dün akşam gerçekleştirilen Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler Parti Meclisi toplantısı yaklaşık üç buçuk saat sürdü. Uzun uzadıya gelinen aşamayı tartışan Parti Meclisi üyeleri kesin bir karara varamadı. Gece boyunca birçok Parti Meclisi üyesi toplantı salonundan dışarıya çıkarak hava alma ihtiyacı duydu.

Tabana iniliyor
CTP Parti Meclisi toplantısında Ulusal Birlik Partisi ile koalisyon görüşmesi yapmak veya görevi iade etmek noktasında bir anlaşma sağlayamadı. Hal böyle olunca CTP tabanına inerek konunun geniş bir değerlendirmesini yapmak durumunda kaldı. Konu, genişletilmiş ilçe meclislerinde bugün tartışılacak.

Pazartesi son karar
Yapılacak olan genişletilmiş ilçe meclisleri toplantısının ardından pazartesi günü tekrardan Parti Meclisi’ni toplayacak olan CTP, son kararı bu toplantıda verecek. Ya Ulusal Birlik Partisi ile koalisyon görüşmelerine başlanacak ya da görev Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na geri iade edilecek.

UBP ile görüşmeye destek arttı
Demokrat Parti Ulusal Güçler ile yapılan görüşmelerin çıkmaza girmesi ile yeniden toplanan Parti Meclisi’nde bu defa geçen seferin aksine Ulusal Birlik Partisi ile görüşülmesi yönündeki görüşe desteğin daha fazla olduğu öğrenildi.

Parti içinde çekince var
Elde edilen bilgiye göre CTP tabanında Ulusal Birlik Partisi’nin bugüne kadar gelen süreçte yaptıkları ile ilgili ciddi çekincelerin olduğu bu yüzden de UBP ile bir koalisyona sıcak bakmadıkları öğrenildi. Tekrardan UBP ile koalisyon için parti içerisinde nabız yoklanacağı gelen haberler arasında.

İade de gündemde
Parti içerisinde tek yolun Ulusal Birlik Partisi ile bir koalisyona gitmek olmadığı muhalefette kalınmasının da bir seçenek olduğu konuşuluyor.