En Üst

30 Mart 2017

Çavuşoğlu: Arama kurtarma çok önemli

Çavuşoğlu: Arama kurtarma çok önemli
Haber İçi Üst

Kabulde, Konsey Başkanı Hüseyin Gökçekuş’un yanı sıra Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı Harekat Yönetim Müdürü Mehmet Yılmabaşar ve Bakanlık Müsteşarı Mehmet Yulaf da hazır bulundu.
GÖKÇEKUŞ

Konsey Başkanı Hüseyin Gökçekuş kabulde yaptığı konuşmada, 2010-2011 yıllarında farklı ülkelerden doğal afetler konusunda uzman akademisyenleri davet ettiklerini ve Sivil Savunma Teşkilatı’nın da yardımlarıyla bir isim çatısı altında toplandıklarını anlattı.

Gökçekuş, 2012 yılında 20 ülkeden 30 üniversite rektörünün imzasıyla Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi’ni kurduklarını ve Kıbrıs’taki mevcut üniversiteler ve öğretmen akademisinin arama kurtarma kulüpleriyle birlikte tatbikat yaptıklarını belirtti.

Amaçlarının arama kurtarma konularında üniversiteler bünyesinde kulüpler kurarak konuyla ilgili farkındalığı arttırmak olduğunu ifade eden Gökçekuş, önce kendilerine sonrasında da çevrelerine faydalı olacak kişiler yetiştirmek olduğunu söyledi.

Gökçekuş, üye sayılarının her geçen gün arttığını çok ciddi uluslararası kurumlardan da üyelik davetleri aldıklarını kaydederek bu üyelikleri zaman içerisinde değerlendireceklerini belirtti.

ÇAVUŞOĞLU

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu da, arama kurtarmanın ne kadar önemli olduğunu vurgulayarak, doğal afetlerde ilk sırada müdahale eden gönüllü grubun her zaman arama kurtarma ekipleri olduğunu söyledi.

Üniversitelerin tamamının dahil olduğu uluslararası arama kurtarma konsey üyeliğinin dikkate değer olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Tanınmayan bir ülkenin üniversiteleri tanınmış üniversiteleriyle birlikte insanlık için konsey kurdu ve birlikte çalışmalar yapıyor” dedi.

Çavuşoğlu, konuyla ilgili eğitimlerin sonucunu tatbikatlarla görmek istediklerini dile getirerek, “İnşallah yeteneklerini kullanmalarına gerek olmaz ancak biliyoruz ki biz da artık ülkemizde daha da emniyetteyiz” dedi.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King