Çakıcı: “artık mücadele, ayağa kalkma, eski düzeni yıkma zamanıdır”

3 Haziran 2013 Pazartesi | 12:54
Çakıcı: “artık mücadele
Kıbrıs Town Houses

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda hükümete karşı verilen güvensizlik önergesinin görüşülmesi sırasında konuşan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, transferlerle 30 milletvekiline ulaşan UBP’ye kimsenin kendi içinizde kavga edin bölünün demediğini, kendilerinin bugünkü hale geldiğini belirtti.

Çakıcı, tüm yerleşim birimlerinde esnafın kan ağladığını, ciddi bir çöküş yaşandığını kaydederek, “çantamda formül var” diyerek iktidara gelen UBP’nin çantasından çıka çıka “pisagor bağlantısı” çıktığını söyledi.

“KTHY’nin gözlerin önünde, bu hükümet döneminde battığını; ülkenin bir hafta elektriksiz kaldığını, Ercan’ın peşkeş çekildiğini, hükümetin tüm üretici kesimleri karşısına aldığını ve tümünün ayaklandığını; kurultay kavgası süresince belediye krizi yaşandığını; hayvancılıkta tekel ve tröstlerin korunduğunu, taksicilerin sorunlar yaşadığını ve ülkede çöküş yaşandığını” savunan Çakıcı, tüm bunlar sürerken hükümetin israf döneminin de devam ettiğini belirtti.

TDP Genel Başkanı Çakıcı, toplumun UBP kurultayı kavgasını da yaşadığını, ortada bir manifesto ve siyaset bulunmadığını, sadece kişilerin liderlik kavgası olduğunu savundu.

Hükümetin muhalefetle de diyalog kurmadığını, değişmesini istedikleri Anayasa, Siyasal Partiler Yasası, Seçim ve Halkoylaması Yasası, Meclis İç Tüzüğü gibi konularda da ilerleme sağlanamadığını, sadece milletvekillerinin konuşmalarının sınırlanması için yoğun bir çalışma yapıldığını belirten Mehmet Çakıcı, hükümetin düşürülmesi için çıktıkları yolda samimi olduklarını, attıkları imzanın arkasında durduklarını söyledi.

Çakıcı, DP-UG kurulmasını da eleştirerek, 8 milletvekilinin İrsen Küçük’ün UBP’den ayrılmasından sonra UBP’ye dönme olasılığının çok yüksek olduğunu savundu.

TDP Genel Başkanı Çakıcı, siyasetin halk için yapıldığını o yüzden güvensizlik önergesi aşamasına niye gelindiğinin de tartışılması gerektiğini belirterek, bunun nedenlerinin “UBP içindeki kötü yönetim, İrsen Küçük’ün kendi halkına değil AKP hükümetine dayanmaya çalışması, siyasette ilkesizlik, arkadaşlarını kucaklayamayan anlayış, manifesto yerine adamcılıkla uğraşılması, Seçim ve Halkoylaması Yasası ve Siyasal Partiler Yasası değişecekken ve Faiz Yasası geçmeden alelacele muhalefet ve iktidarın kişisel hesaplarıyla hareket edilmesi” olduğunu öne sürdü.

Çakıcı, halkın elinde bir fırsat olduğunu, ya yeni bir siyaset ve anlayış geleceğini; ya da “böyle gelmiş böyle gider” denileceğini belirterek “Bugün artık mücadele, ayağa kalkma, eski düzeni yıkma zamanıdır. Aynı insanların dönemi bitmiştir. Artık yeni siyasetlerle, yeni partilerle sürece devam etmeliyiz. Yenilenlerin dönemi bitmiştir” diye konuştu.

Ders vermenin, sandığa gitmemekle olmayacağını; kim isteniyorsa ona oy verilmesi gerektiğini belirten Mehmet Çakıcı, halkın kendi kendini kurtaracağını, ülkenin değişimine katkıda bulunabileceğini söyledi.

Mehmet Çakıcı, Taksim’deki Gezi Parkı olayını yorumlayarak “Artık ayağa kalkma zamanı geldi” dedi.

Küçük menfaatler için geleceğin bertaraf edilmemesini isteyen Çakıcı, oylarını hükümetin düşmesi yönünde kullanacaklarını ifade etti.