Büyük Ekranlı iPhone’lar Mı Geliyor?

8

Teknoloji dünyasında gözle görülür değişiklerden biri de akıllı telefon ekran boyutlarının gün geçtikçe büyüyor olması. Firmalar arasındaki rekabet etkeni geçtiğimiz yıl, tasarım ve performans iken bu yıl şüphesiz bu kriterlere bir de ekran boyutu eklendi. Akıllı telefon ile Phablet teknolojisi arasında kalan en büyük ekranlı akıllı model, 6.4 inç ekran boyutuyla Sony Xperia Z Ultra oldu.

Sony, Samsung, HTC, LG v.s derken birçok dev isim, kendi aralarında kullanıcıya daha büyük bir ekranlı telefon sunmak için yarışırken öte yandan gözler, çizgisini hiç bozmayan ve bu rekabete dahil olmayan Apple’a çevrildi. 3.5 inç ekran boyutu standardını iPhone 5’le 4.0 inç’e taşıyan Apple, sızan haberlere göre bu kez ürünlerinin büyük bir ekranla görülebileceği sinyallerini verdi.

Wall Street Journal’ın güçlü bağlantılarıyla öne sürdüğü raporlarda, Apple tedarikçilerinin son günlerde 4.7 ve 5.7 inç büyüklüğündeki ekranları test ettikleri yer alıyor. iPhone üzerinde büyük bir değişikliğe gitmek isteyen Apple, iPad modelini de 9.7 yerine 12.9 inç ekranıyla gözler önüne serebilir.

Ekran boyutlarını 3.5’e sabitleyen Steve Jobs’ın hemen ardından iPhone 5’le 4.0 inç’e taşıyan CEO Tim Cook, bu rekabetin içine girmek istediğini kısa bir süre içinde duyurmuştu. Her yıl yalnızca bir model çıkardıklarını ve büyük değişikliklerin yapılması gerektiğine değinen Cook, “Eylül’ü Bekleyin” çağrısını da es geçmiyor.