En Üst

29 Mayıs 2017

Bu antibiyotiğe dikkat!

Haber İçi Üst

Amerikan İlaç ve Gıda Kurumu (FDA), yaygın kullanılan Azitromisin – Zitromax isimli antibiyotiğin kalp ritmini bozarak ölümlere neden olabileceği uyarısında bulundu.
FDA'nın açıklamasında, bu antibiyotiğin kalpteki elektrik aktivitelerinde bozulmalara neden olduğu aktarıldı. Kurum, doktorlara hastalarına antibiyotik önerirken sağlık durumlarını da dikkate almalarını önerdi.
Zitromax, az sayıda tablet içermesi ve kullanım süresinin kısa olmasından dolayı birçok hasta tarafından tercih edilen yaygın kullanımı olan bir antibiyotik.
ABD’nin Vanderbilt Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar da bronşit ve sinüzit gibi sık görülen enfeksiyonların tedavisinde kullanılan Zitromax isimli ilacın kalp krizine neden olduğunu ortaya koymuştu.
540 BİN HASTA TAKİP EDİLDİ
14 yıl boyunca birçok farklı antibiyotik kullanan 540 bin hastanın sağlık raporları takip edildi. Buna göre; 5 gün boyunca Zitromax kullanan hastaların 29’u kalbe bağlı hastalıklarla hayatını kaybetti. Bu rakam, diğer antibiyotikleri kullanan veya hiç kullanmayan insanların ölüm oranının iki katı olarak belirlendi.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Live Score & Live Score App