Bozer: “Basınsız Demokrasi Düşünülemez”

10 Temmuz 2013 Çarşamba | 14:17
Bozer: “Basınsız Demokrasi Düşünülemez”
Kıbrıs Town Houses

Bozer, basının farklı görüşlerin seslendirilmesine olanak sağladığını; toplumu ekonomik, sosyal, kültürel, siyasi ve daha pek çok alanda aydınlatmaya, düşünmeye, araştırmaya ve doğru sonuçlara ulaşmaya yönlendirdiğini belirtti.

“Basın halkın haber alma hakkını sağlarken diğer yandan da halkın bilinçlenme ve gelişmesine katkıda bulunan yasama, yürütme, yargıdan sonra dördüncü güçtür” diyen Bozer, şöyle devam etti:

“Basın özgürlüğümüzün sağladığı olanaklar içinde parlamenter demokratik sistemimizin yerleşmesine ve demokratik organlarımızın güçlenmesine de büyük katkılarda bulunan basınımızın sorunsuz bir ortamda etkinlik gösterebilmesi için üzerimize düşenleri duyarlılıkla yapacağız. Basınsız bir demokrasi düşünülemez. Dahası, basın demokrasinin en güçlü kurumlarından biridir”.

“BASIN VAROLUŞ VE ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİNDE BÜYÜK ÖNEME VE ETKİYE SAHİP OLMUŞTUR”

Kıbrıs Türk basınının, Kıbrıs’ta yayınlanan ilk Türkçe gazete olan “Saded”in basıldığı 11 Temmuz 1889’dan bugüne Kıbrıs Türk Halkının varoluş ve özgürlük mücadelesi ile kendi devletini kurma sürecinde büyük öneme ve etkiye sahip olduğunu ifade eden Bozer, “Bu vesileyle Saded Gazetesi’nin kurucusu Mehmet Emin Efendi’yi de rahmetle anıyoruz” dedi.

Bozer, “11 Temmuz Basın Günü” dolayısıyla, tüm medya çalışanlarının Kıbrıs Türk Basın Günü'nü kutlayarak; basın meslek ve ahlak ilkelerine bağlı, tarafsız, kamu yararını her şeyin üstünde tutan ve özel hayata saygılı bir anlayış içerisinde çalışmalarının devamını diledi.

Facebook Comments