Bir hamileye asla söylenmemesi gereken 10 şey!

0
20

1. "Patlayacak gibi görünüyorsun!"

Genelde hamileliğin son haftasındakilere söylenen bu söz incitici olabilir. Moral vereceğiniz yerde canını sıkacağınızı bilin.

2. "İkiz mi? Desene ellerin hep dolu olacak!"

Komik olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Cevap hayır! Bir bebeğe nasıl bakacağını hayal ederken ikiz bebek sahibi olacağını yeni öğrenen bir anne adayına bu cümleyi kurduğunuzda endişesini arttırmaktan başka bir şey yapmış olmazsınız.

3. "Uyuyabildiğin kadar uyumaya çalış"

Hamilelerin uykusuz geceler geçireceğini zaten bildiğini düşünüyoruz. Bir de bunu ona söyleyip daha da rahatsız etmeyin. Onun yerine rahatlatıcı cümleler kurmayı deneyin.

4. "Zamanın varken keyfine bak"

Bu cümle genellikle "Bebek doğduktan sonra kendine ayıracak 5 dakikan bile olmayacak!" anlamına gelir. Ancak karşınızdakini kötü hissettirmekten başka bir işe yaramadığı kesindir.

5. "Bebeğini emzireceksin, değil mi?"

Emzirmek bebekler ve anneler için çok sağlıklı olsa da kişilerin kendi kararlarını vermesi gerekir. Emzirmediği takdirde dünyanın en kötü annesi olacağı hissini yaratmayın. Bırakın, bebek doğduktan sonra kendisi karar versin.

6. " Sen de hamilelik varisi mi var?"

Emin olun o hiç fark etmemişti; iyi ki söylediniz (!) Hamileliğe bağlı olarak görülen varisler, çatlaklar ve çizgilerin fark edilmemesi neredeyse imkansızdır. Bir de siz hatırlatıp rahatsızlıkların üzerine tuz biber ekmeyin!

7. "Gerçekten acıkmışsın!"

Tüm orduyu doyuracak kadar yemek yediğini ima etmeseniz olmaz mı?

8. "İkiz kız / ikiz erkek bebek mi? Keşke her birinden birer tane olsaymış !"

Bu cümleyi söyleyince bebeklerden birinin cinsiyeti değişecek mi? Hayır. O nedenle lütfen daha düşünceli davranmaya çalışın.

9. "Ailenizde başka ikiz var mı?"

İkiz bebek söz konusu olunca sorulan bu sorunun ucu rahatsız edici yerlere ulaşabilir. Zira karşınızdaki "Tüp bebek mi ?" demeye çalıştığınızı sanabilir.

10. "İkizlerinle bol şanslar. Ben 6 aylık hamileyim ve bundan 2 tane taşıdığımı hayal bile edemiyorum!"

Bu konuşmadan sonra karşınızdaki zoraki bir gülümseme sonrasında çekip gidebilir. Neden demeyin. Veya daha kötüsü size güzel bir cevap verebilir : "Aslında ben de sadece bir tane taşıdığımı hayal edemiyorum!"