Bayramların hayır ve uğuru…

0
19

Kıbrıs’ın her yönüyle sıcak aylarından temmuzu ve mübarek Ramazan ayını geride bırakıyoruz. Ramazan Bayramı’nın hepimize hayırlı ve uğurlu olması ve gelecek ayların da mutluluklar getirmesi hepimizin dileğidir.

Ramazan Bayramı öncesinde halkımızda, genel bir hareketlilik ve özellikle arife günü, alışveriş yerlerinde, marketlerde bayram hazırlıklarıyla ilgili, gözle görülür biçimde telaş ve heyecan vardı. Bunu gördüğümüz yerlerde, insanların, bayramlar vesilesiyle geçici bir süre dertleri ve sorunları ikinci plana koyarak, dikkatlerin belli bir amaca, Bayram hazırlığına, ailelerin, sevenlerin buluşma heyecanına yönlenmenin mutluluğunu, yüzlerden okumak mümkündü.
Yarına ne hazırlanacak, kimlere gidilecek veya gelecek olanlara ikram hazırlıkları, kimlerle nerede buluşulacak, çocuklar nasıl sevindirilecek, tatile gidecek olanlar için ise, nereye tatile gidilecek, neler yapılacak planları ve düşünceleri, insanlara ertesi günlerin, ister istemez sevincini ve heyecanını yaşatıyor. İyi ki bayramlar var ve genelde herkes gerek ülke sorunları gerekse kendi sorunlarından veya iş streslerinden kısa bir süre de olsa uzaklaşmış olurlar.
Her ne kadar da bayramlar eski bayramlar değildir sözlerini hep tekrarlasak da, geleneklerimiz ve göreneklerimizde değişikliğe uğradığımızı ve bayramların evden uzaklaşarak tatile dönüştürüldüğü, aile birliklerinin eski birlikteliklerle farklılığını zikretsek de, bayramlarda yaşanan farklı duygular vardır. Bunun farkında olmamızın ve eski geleneklerimizi tekrarlamamızın dahi yeni kuşaklara aktarılması bakımından yararı vardır. Nitekim yurt dışına tatile gitmeyip Kıbrıs’ta kalanların bayram süresince bir hareketlilik içinde olduklarını, ailelerin, dost ve akrabaların birbirlerini ziyaretleri, birlikte toplanarak yemeklere, pikniklere gitmeleri, yolların, özellikle de şehirlerarası, köyler arası yolların, oldukça kalabalık olması, uzun süre işten güçten görüşemeyen uzak mesafede oturan akraba ve dostların bir araya gelmesi veya aranması, bu ananelerin ve duyguların devam ettiğini, kaybolmadığını göstermektedir.
Mutlulukta asıl olan sevgi, saygı ve hoşgörüdür. Bu ne kadar önemliyse, adalet, huzur ve anlayış ve fırsat eşitliği de mutluluk için o kadar önemlidir. Sadece kişi mutluluğu değil, toplum ve millet mutluluğu için de o kadar önemlidir.
Düşünce ve nasihatlerini ve kanaatlerini serbestçe seslendirmesinde, ekmeğini, işini, gücünü, kaybetmeyeceği, hiçbir yönden zarara uğramayacağı ve çeşitli yönden haksız bir şekilde kısıtlanmayacağı, demokratik bir ortamda yaşayan bir toplumla, bunun aksi bir ortamda yaşayan bir toplumun, mutluluk ve ülkeyi ileriye taşımada göstereceği inisiyatif ve yaratıcılığında, çok farklar ortaya çıkar. Bunu sosyal bilimciler daha da iyi bilir.
Bayram vesilesi ile dinimizin temelinin sevgi, saygı, adalet, dayanışma, sosyal ve ekonomik paylaşım ve yardımlaşma temeline dayalı olduğunu unutmayalım. Kin, garez, kavga, çekişme gibi duyguların dizginlenmesi, temennimizdir. Son yıllardaki giderek artan oranda yöneticilerin durmak bilmeyen kavgalarının bitmesi ve toplumu ve halkı daha ileriye götürecek program ve planlarla – gerek iç gerekse dış politika konularında sorun çözücü icraatlarla- uğraşması tüm halkın beklentisidir. Son seçim sonuçları da halkın bir ihtarıdır.
Pazartesi yeni seçilen milletvekilleri yemin edecek. Seçimi kazanan partilerin, birbirleriyle koalisyon yapabilecek ve icraatlarında anlaşabileceklerine kanaat getirdikleriyle bir araya gelerek, küçük ve şahsi hesapları da bir kenara koyarak, Hükümeti oluşturmaları ve halka dönük doğru politikaları uygulamaları herkesin beklentisidir.
Dün de Erenköy direnişinin yıldönümü kutlandı. Yaşananlar anıldı. Bizim nesil, A- Z’ye Kıbrıs’ta tüm acıları ve sıkıntıları toplu olarak yaşamış ve bu günlere gelmek için çok bedeller ödemiş, birlik ve bütünlük içinde, yardımlaşma ile mücadele ve emekler vermiş bir halk olarak hürriyetimizin bedelinin ölçülemediğini biliyoruz. Bunu bildiğimiz kadar, gençliğimizin, gelecek nesillerin ve ülkemizin geleceğinin önünün, gelişen dünya düzeyine paralel bir gelişim ve yönetim anlayışıyla, açılmasını dileriz.
Halkımız her yönden, ekonomik, sosyal ve siyasi istikrar sağlayan, daha adil bir yönetim arzulamaktadır. Eşitlikçi ve uzlaşı kültürünü benimsemiş yöneticilerle, geleceğe umutla bakmak istemektedir.
Yazımı yazdığım bu bayram gününde, herkese güzel günler ve esenlikler dilerim. Gelecek yılların bölgemize ve dünyaya da barış ve huzur getirmesini temenni ediyorum.