“Başka bir kültür mümkün”

24 Temmuz 2013 Çarşamba | 15:02
Başka bir kültür mümkün
Kıbrıs Town Houses

Baraka Kültür Merkezi, “Kültür Dairesi’nin güzel sanatlarla ilgili üretimler yapan derneklere fon yardımı sağlama yetkisini aştığını, kendisini sanat üzeri bir kurul olarak görerek farklı değerlendirmelere giriştiğini” savunarak, olayı protesto etti.

Baraka Kültür Merkezi’nden verilen bilgiye göre, Baraka Kültür Merkezi üyeleri Kültür Dairesi önünde bugün bir basın açıklamasında bulunarak, Kıbrıs’ın “Öbürleri” isimli belgesel film çalışmasının DVD’sini yetkili komisyona teslim etti.

Baraka Kültür Merkezi açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Kültür Dairesi’nden aldığımız resmi evraka göre; filmimizi tamamladıktan sonra sinema sanatının öğelerini taşıyıp taşımadığının tespit edilebilmesi için Kültür Dairesi’nin yetkili komisyonuna sunmamız isteniyordu.

Komisyon filmimizi inceleyecek, sinema sanatının öğelerini kontrol edecek ve böylece talep ettiğimiz yardımın bir kısmını alabileceğiz.

Bizler bugün burada Baraka Kültür Merkezi’nin veya başka bir derneğin herhangi bir üretiminin sanatsal öğe taşıyıp taşımadığının kurullarca karar verilmesi zihniyetini protesto ediyoruz.”

Açıklamada, Kıbrıs’ın “Öbürleri” olarak isimlendirilen filmin, yetkili komisyonun 55 dakikasını alacağına dikkat çekilerek, özgün müziğini Baraka Müzik Topluluğu Sol Anahtarı'nın yaptığı  belgeselin, Baraka Film Atölyesi’nin altı göçmen işçi ile gerçekleştirdiği röportajlardan ve çeşitli dış mekan çekimlerinden oluşuğu kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, filimin galasının en kısa zamanda yapılmasının planlandığı kaydedildi.