“Babam yok, kardeşlerim de aramasın”

22 Ağustos 2013 Perşembe | 08:45
“Babam yok
Kıbrıs Town Houses

Güzelyur’ta ikamet eden Feride Büke, dört kardeşine kırgın olduğunu, babasını ise reddettiğini söyledi.
Kardeşlerini ilgisizlik ve vefasızlıkla suçlayan Büke, bakıma muhtaç kız kardeşi 41 yaşındaki Sıdıka Kunduracı’nın defalarca hastanelik olmasına rağmen dört kardeşinin bir telefon bile açmadığını söyledi.
Kardeşlerine, kırgınlığını bir kez de Havadis’e dile getiren Feride Büke, “Babam zaten hiç hayatımızda olmadı. Bundan sonra da olmasın. Onu babalıktan reddediyorum. Ama kardeşlerimin ikisi dışında diğer dördünün ne kadar vefasız olduğunu geç anladım” diye sitem etti.
Kardeşlerinin nisan ayında toprağa verdikleri annelerine karşı da hayırlı birer evlat olmadıklarını öne süren Feride Büke, “Hasta kardeşini arayıp sormayan hayırsız kardeşlerim annemin ömrünün son aylarını da yurt köşelerinde geçirmesine neden oldu. Hasan ve Zekiye dışında hiçbir kardeşim bundan sonra beni ve Sıdıka’yı aramasın. Gönlümüzün kapıları onlara kapandı” dedi.

Kunduracı: Benim kardeşim de annem de Feride
Henüz 8 yaşındayken dedesinin yönetimindeki aracın altında kalarak ağır yaralanan ve daha sonra kısmen felç olan 41 yaşındaki Sıdıka Kunduracı ise “Beni en kötü günümde aramayan kardeşlerim bir daha da aramasın” diye konuştu.
Benim kardeşim de annem de Feride diyen Sıdıka Kunduracı, Genciz Topel Hastanesi’ndeki hasta yatağından kardeşlerine seslenerek, “Sakın gelmeyin, aramayın da” dedi.

Büke: Kardeşim babam yüzünden felç kaldı
Bakıma muhtaç kız kardeşi 41 yaşındaki Sıdıka Kunduracı’ya uzun zamandır hem annelik hem de babalık yapan Feride Büke, içini Havadis’e döktü.
“Anne ve babam çok uzun seneler önce boşandı. Babam içki içen ve hiçbir faydası olmayan bir insandı. Babamın babası da ondan farklı değildi. Sıdıka henüz 8 yaşında bir çocukken, dedem kazayla aracı ile O’na çarptı. Kaza sonucu Sıdıka’nın omuriliğinde hasar oluştu ve boynunu kullanamaz duruma geldi. Doktorlar o zaman ameliyat edilirse Sıdıka’nın sağlığına kavuşabileceğini söyledi ama babam kardeşimi ameliyat ettirmedi. Sıdıka, çocuk yaşta felç kaldı. Omuriliğindeki hasar nedeni ile halen daha boynunu sağa sola çeviremiyor, başını yukarı kaldıramıyor. Beli ise kambur, kardeşim doğrulamıyor.”

“Annem ömrünün son deminde yurt gördü”
Yıllar geçti bizler büyüdük ve evlendik. Sıdıka bir süre rahmetli annem ile Gazimağusa’daki evimizde yaşadı. Bir süre de benimle Güzelyurt’ta kaldı. Geçen sene tatil maksatlı Avustralya’ya gittim. Giderken de annem de zaten şeker hastası, hali yok diye kardeşimle ikisini diğer kardeşlerime emanet ettim. Bir süre sonra annem ve Sıdıka’nın yurda verildiğini annemin ise rahatsızlanarak hastane kaldırıldığını öğrendim. Ülkeye döndüm ve hemen Gazimağusa’ya gittim. Ömrünün son deminde yurt köşelerinde olan anneciğim çok geçmedi böbreklerinin iflas etmesi sebebi ile yaşamını kaybetti. Annemi toprağa verdik, Sıdıkayı da yanıma aldım, Güzelyurtt’taki evime döndüm.”

“En büyük desteğim eşim oldu”
Kardeşinin bundan sonraki bakımını üstlenen Feride Büke, her zaman olduğu gibi bu kararında da en büyük destekçisinin hayat arkadaşı Elmaz Büke olduğunu söyledi.
Gazetemiz aracılığı ile eşine sonsuz teşekkürlerini ileten Büke, eşine olan minnetini , “O olmasaydı, Sıdıka belki de ölürdü. Eşim kabul etti, hem yüreğinin hem de evimizin kapılarını kardeşime açtı. Allah ondan razı olsun” şeklinde ifade etti.

“Ne aradılar ne de sordular”
Zaten birden çok sağlık sorunu olan Sıdıka Kunduracı, safra kesesinde ve kör bağırsağında tespit edilen taşın alınması için geçen hafta Yeşilyurt’ta Cengiz Topel Hastanesi’ne yatırıldı.
“Annem” dediği Feride Büke ve büyük vefa örneği sergileyen eşi Elmaz Büke, Sıdıka Kunduracı’yı hastanede de bir an olsun yalnız bırakmadı.
Feride Büke’nin iddiasına göre, Hasan ve Zekiye isimli kardeşlerinin dışında diğer hiçbir kardeşi ise Sıdıka’yı ne aradı ne de sordu.
Büke, şöyle konuştu:  “Sıdıka’nın hastanede olduğunu ve ameliyat olacağını tüm kardeşlerime söyledim. İki dışında diğerlerinin umuru olmadı. Ameliyat için Sıdıka’ya kan lazım oldu, bu kez babam da dahil tüm kardeşlerimi aradım. Hasan ağabeyim 2 şişe kan buldu. Zekiye de ameliyat günü hastaneye geldi. Diğerlerindense bugün oldu halen ses çıkmadı. Kardeşleri ameliyat oldu, kan istendi, önemsemediler. Babam zaten hiç ilgilenmedi. Öyle vefasızlar ki hatta bir tanesi İngiltere’de yaşıyor, bayramda ülkeye geldi, şurada da Sıdıka diye bir kardeşim var diye ziyaret etmedi. O vefasız kardeşlerimin tümüne çok öfkeliyim ve bundan sonra beni ne aramalarını ne de sormalarını istemiyorum. Babamı da babalıktan reddediyorum.”

“Yaşadığım sürece Sıdıka’ya bakacağım”
İçerisinde biriktirdiği yılların öfkesini kusan Feride Büke, ömrü yettiği sürece kardeşi Sıdıka Kunduracı’ya bakacağını ve onu kimselere muhtaç etmeyeceğini söyledi.
Büke, ayrıca zor zamanlarında hep yanı başında duran iki teyzesi, enişteleri ve çocuklarına ayrıca hayattaki en büyük şansı olduğuna inandığı eşi Elmaz Büke’ye dost ve arkadaşlarına desteklerinden ötürü teşekkürlerini bildirdi.
Cengiz Topel Hastanesi personeline de sonsuz teşekkürlerini ileten Feride Büke, “Odacısından hasta bakıcısına, hemşiresinden doktoruna tüm hastane personeli bizimle ve gördüğüm kadarı ile diğer hastalarla çok ilgilendi. Ben kardeşim ve kendi adıma tümüne sonsuz teşekkür ederim” dedi.


8 yaşında dedesinin kullandığı aracın altında kalan ve kısmen felç kalan 41 yaşındaki Sıdıka Kunduracı geçen hafta da safra esesi ve kör bağırsağındaki taş nedeni ile ameliyat masasına yattı