Anastasiadis rakı yerine viski içer

0
25

Rumların çoğu SOKAN ve Skaro balıklarını sever. İstanbul’da balık dendi mi, akla LÜFER, KOFANA ve ÇİNGENE PALAMUTU gelir.
Türkiye ile Rumlar arasında başlayan, BOĞAZ’da balık yemek, LEFKOŞA’da balık yemek muhabbetinde, umarım hangi balıkların yeneceği konusunda tartışma çıkmaz.
Hem Rumlar, hem de Türkler, Akdenizlinin kibirli yanlarını da taşırlar. Böyle olmasaydı, duygular yerine akıl ön plana geçseydi, Kıbrıs sorununu çözmek çok kolay olurdu.
Türkiye’nin bölgesel bir güçten, dünya çapında bir güç olabilmesi için, tüm komşularıyla iyi ilişkiler geliştirmesi gerektiğini en iyi bilen siyasetçilerden biri Tayyip Erdoğan’dır.
Erdoğan’ın son günlerdeki demeçlerinde, Türk milliyetçiliğine ağır saldırılarda bulunduğu dikkat çekicidir. Bu ağır saldırılardan sonra, sıra KÜRT ve KIBRIS’ta uzlaşma ve karşılıklı TAVİZLERE gelecektir.
İMRALI SÜRECİ, Kürt sorununda bir dönüm noktasıdır. Türkiye, Kürtlerle birlikte, Anadolu’da barış ve işbirliğini sağlamanın adımlarını atmaktadır.
Kürt sorununun yanında, Kıbrıs Sorunu ne ki?
Üstelik 1974’ten beri yapılan görüşmelerde, çözümün birçok parametresinde anlaşılmıştır.
Anastasiadis, kuracağı hükümette, Dışişleri Bakanı olarak Yannagis Kasulidis’i seçmiştir.
Yannagis Kasulidis 3. dönemdir, AB milletvekilidir. AB çevreleriyle çok sıkı ilişkileri vardır.
Annan Planı’nın hazırlanış döneminde, Kasulidis, Rum çalışma ekibinde yer alan ve Annan Planı’na katkıda bulunan değerli bir siyasetçidir.
Anastasiyadis, Annan planına EVET diye kampanya yürütürken, yanındaki en önemli siyasetçilerden birincisi Kasulidis idi.
AB siyasetlerini, Türkiye’nin AB içinde artan önemini en iyi bilenlerden biri olan KASULİDİS, Kıbrıs Rumlarının içinde bulunduğu ekonomik yıkımdan çok rahatsızdır.
Özellikle Almanya kanadının ve Fransa’nın hızla Türkiye’ye yaklaşmakta olduğunu bilen Kasulidis, dış politikada, Türkiye ile iş birliği yollarını arayacaktır.
Kıbrıslılar ile Türkiye arasında mutlaka BALIK yenecektir. SÜREÇ, hızla olgunlaşmaktadır.
Ancak, balık yenirken, yanında ne içilecektir? Kıbrıslılar, balıkla birlikte, VİSKİ isteyebilirler. Türkiye ekibinde büyük bir kısım AYRAN, bazıları ise RAKI içebilirler.
Anastasiadis’in her öğlen, birkaç bardak VİSKİ içip, iki-üç saat mutlaka uyuduğuna yakından şahit olmuş bir kişi olarak, Balık nerde yenirse yensin, KALİTELİ VİSKİ ve İYİ BİR YATAK’ın da Anastasiadis için, mutlaka hazır olmasını temenni ederim.
EGEMEN BAĞIŞ’ın da toplantıda olacağı düşünülerek, BAĞIŞ’ın isteklerinin de önceden tespiti, RUM dostlarımıza kalmıştır.