5-10 aile halkın parasıyla krallar gibi yaşayıp vergi dahi ödemiyor

0
16
5-10 aile halkın parasıyla krallar gibi yaşayıp vergi dahi ödemiyor

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) Başkanı Mehmet Özkardaş, geçmiş Ulusal Birlik Partisi (UBP) hükümetini, “bütçeyi eksiye düşürdükleri”  gerekçesiyle eleştirdi.

Özkardaş yazılı açıklamasında, kayıt dışılığı ve vergi kaçakçılığını engelleyecek tedbirler alınmasını, mafyanın, çetelerin ve tefecilerin “suyunun kesilmesini” ve “Nerden Buldun Yasası”nın geçirilmesini istedi.

Özkardaş, “Aksi durumda,  beş-on aile halkın parasıyla krallar gibi yaşayıp vergi dahi ödemezken, ‘çalışanlar ve halk fedakarlık yapsın da kimseden para da, emir de almayalım’ söylemi yine çalanlara yarayacaktır ve bu yüzsüzler çalmaya devam edeceklerdir” ifadelerini kullandı.

Çalmalar, çırpma ve soygunlar durdurulabilirse, hiç kimseden para ya da emir almaya gerek kalmayacağı görüşünü ifade eden Özkardaş, açıklamasında şunlara da yer verdi:

“12 yıl önce halktan çalınan ve 700 milyon doların üzerinde olduğu söylenen soygunun üzerine hemen gidilsin ve çalanlardan alınsın. Kalkınma Bankası ve diğer kamu bankalarından usulsüzce alındığı iddia edilen ve hiçbir hükümet döneminde hesabı sorulmayan veya sorulamayan yaklaşık 300- 350 milyon doların hesabını sorun ve geri alınması için düğmeye basın.”