Kıbrıs

Zubal Yaşam Mücadelesini Kaybetti


Duygu ALAN

Lefkoşa’da Dr. Fazıl Küçük Bulvarı üzerinde 22 Mayıs 2013 tarihinde saat 23.10 sıralarında meydana gelen kazada, ağır yaralanan üniversite öğrencisi Karyscyna Zubal, dün sabah saat 08.10 sıralarında yaşamını yitirdi.
Aynı kazada aldığı darbeler sonucu vücudunun birçok yerinde kırıklar oluşan ve bir haftadır Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi altına olan Anatasia Dimcheva ise hayati tehlikeyi atlattı.

Bir haftadır koma halindeydi
Kaza sonucu, şuuru kapanan Karyscyna Zubal’ın beyninde ödem ve kanama oluşmuştu. Kazada aldığı darbe nedeni ile vücudunun birçok yerinde kırıklar oluşan ve koma haline giren Karyscyna Zubal, solunum cihazına bağlanmıştı.
Karyscyna Zubal’ın ayrıca, leğen kemiğinde, bacağında ve yüz kemiğinde kırıklar olduğu tespit edilmişti.
Kazanın hemen ardından önce Lefkoşa Dr. Burhan Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Karyscyna Zubal, Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edilmişti.
Karyscyna Zubal, Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Yoğun Bakım Servisi’nde 1 haftadır tedavi altındaydı.

Dimcheva yaşama ikinci kez “merhaba” dedi
Aynı kazada ağır yaralanan üniversite öğrencisi Anatasia Dimcheva’nın ise leğen kemiği, sağ kaval kemiği ve ayak bileği kırılmıştı.
Anatasia Dimcheva, önce Lefkoşa Dr. Burhan Devlet Hastanesi’ne kaldırılmış ardından da Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edilerek orada tedavi altına alınmıştı.
Anatasia Dimcheva, dün yaşama ikinci kez “merhaba” dedi.
Polisten edinilen bilgiye göre hayati tehlikeyi atlatan Anatasia Dimcheva’nın Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavisi devam ediyor.

Araç sürücüsü dün yine mahkemeye çıkarıldı
Karyscyna Zubal’ın yaşamını yitirmesinin ardından zanlı Barışcan Deliceırmak, Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde dün bu kez “Aşırı sürat ve dikkatsizlik sonucu kaza yaparak ölüme sebebiyet verdiği” gerekçesi ile yargıç önüne çıkarıldı.
Mahkeme zanlının, KKTC yurttaşı 1 kefilin 50 bin TL’lik kefil kefaleti imzalaması koşulu ile ileride yargılanmak üzere serbest bırakılmasına emir verdi.
Kaza sonucu gözaltına alınarak 23-24 Mayıs 2013 tarihlerinde “Aşırı sürat ve dikkatsizlik sonucu kaza yapmak” suçundan iki kez mahkemeye çıkarılan araç sürücüsü Barışcan Deliceırmak, Mukayyitlik’e 5 bin TL nakit para yatırması ve KKTC yurttaşı 2 kefilin 50’şer bin TL’lik kefil kefaleti imzalaması koşulu ile ileride yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Polis: Zanlı aşırı süratliydi
Zanlı hakkında soruşturmayı yürüten polis, mahkemede verdiği ifadede, Lefkoşa’da Dr. Fazıl Küçük Bulvarı üzerinde 22 Mayıs 2013 tarihinde akşam saat 23.10 sıralarında meydana gelen kazada, zanlı Barışcan Deliceırmak’ın MD 408 plakalı aracı ile Lefkoşa’dan Gönyeli istikametine “süratli ve dikkatsiz” bir şekilde seyrettiği esnada yolu karşıdan karşıya geçen Karyscyna Zubal ve Anatasia Dimcheva isimli üniversite öğrencisi iki genç kıza aracının ön kısmı ile çarptığını açıkladı.
Polis, kaza sonucu ağır yaralanan Karyscyna Zubal ve Anatasia Dimcheva’nın olay yerinde yapılan ilk yardımın ardından önce Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne oradan da Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldığını belirtti.
Polis, kazada ağır yaralanan Karyscyna Zubal’ın dün sabah saat 08.10 sıralarında yaşamını yitirdiğini bu sebeple zanlının yeniden mahkeme huzuruna çıkarıldığını kaydetti.
Zanlı avukatının “Zanlının süratli olduğunu nasıl anladınız, hız tespit ölçümü yaptınız mı?” şeklindeki sorusu üzerine polis, zanlının 65 kilometre ile gidilmesi gereken yolda aşırı sürat yaptığını, hız tespiti için ölçüm yapılamadığını ancak kazazedelerde meydana gelen yaraların 65 kilometre ile giden bir aracın çarpması sonucu oluşamayacağını söyledi.Başa dön tuşu