Suç Olduğunu Bilmiyordum Demekle Kurtulamadı

1 Haziran 2013 Cumartesi | 09:39
Suç Olduğunu Bilmiyordum Demekle Kurtulamadı

 

Duygu ALAN
KKTC’den Güney Kıbrıs’a Ocak 2013 tarihinde yasa dışı olarak geçiş yapan, 27 Mayıs 2013 tarihinde de yine kanunsuz bir şekilde Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye girmeye çalışırken askerler tarafından suçüstü yakalanan zanlı Ayhan Solmaz, Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde dün yargıç önüne çıkarıldı.
Zanlı hakkında soruşturmayı yürüten polis, zanlının 2 Ocak 2013 tarihinde “askeri yasak bölgeyi” ihlal ederek kanunsuz şekilde Güney Kıbrıs’a gittiğini, 27 Mayıs 2013 tarihinde de yine kanunsuz bir şekilde KKTC’ye girmeye çalışırken askerler tarafından suçüstü yakalandığını söyledi.
Polis, zanlının mahkeme kararı ile 3 gündür tutuklu bulunduğunu, zanlı hakkındaki soruşturmanın tamamlandığını belirtti.
Zanlı Ayhan Solmaz’ın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu belirten polis, mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.

Zanlı: Suç işlediğimi bilmiyordum
Mahkemeden söz hakkı alan zanlı Ayhan Solmaz, “Türkiye’den çalışmak için geldim ve Güney Kıbrıs’a gittim. Larnaka’da inşaatlarda çalıştım ancak işsiz kalınca geri geldim. Bana teli atla Güney’e git iş bulursun dediler ama yasak olduğunu söylemediler. Suç olduğunu bilmiyordum” dedi.
Mahkeme KKTC’de yasal bir statüye sahip olmayan zanlının 15 gün süreyle Merkezi Cezaevi’ne gönderilmesine karar verdi.