EkonomiOtomobil

Zorunlu trafik sigortasının önemi


Araç sahiplerinin dikkate alması gereken unsurların başında trafik sigortası geliyor. Trafik sigortasının tüm araç sahipleri tarafından yaptırılması yasalar kapsamında da zorunlu hale geldi.

Artık bir arar satın aldığınızda trafiğe çıkmadan önce mutlaka trafik sigortasını yaptırmanız gerekiyor. Trafik sigortası o zaman kasko sigortası ile karıştırılıyor. Kasko sigortası araç sahiplerinin talebi üzerine yaptırılan bir sigortadır. Ancak trafik sigortası yasalar kapsamında da yaptırılması zorunlu olan bir sigortadır.  

Kasko sigortası bir kaza olması durumunda araçta meydana gelen maddi hasarı karşılıyor. Oysa trafik sigortası kaza olması halinde karşı tarafa verilen maddi zararları karşılayan bir sigorta türüdür.  Herhangi birinin vefat etmesine ya da yaralanmasına sebebiyet veren bir trafik kazası durumunda da zorunlu trafik sigortası devreye giriyor ve karşı tarafın zararını sigorta limitleri dahilinde karşılayabiliyor. Bu nedenle araç sahipleri trafik sigortasına genellikle önemsiz gibi görsellerde kaza durumunda bu sigortanın aslında ne kadar önemli olduğu kendini net bir şekilde belli ediyor.

Dolayısıyla trafik sigortası yaptırmak için beklememek ve bu konuyu da ihmal etmemek gerekir. Elbette hiçbir araç sahibi kaza yapacağı ihtimalini düşünmez. Ancak maalesef ülkemizde her gün yüzlerce trafik kazası meydana geliyor.  Trafik kazası durumunda özellikle araç sahibinin kasko sigortası yoksa hem kendi aracının masraflarını karşılamak hem de kazaya bağlı olarak ortaya çıkan karşı tarafın masraflarını karşılamak ciddi bir külfet anlamına geliyor. Dolayısıyla tek bir trafik kazası bile araç sahiplerinin tüm bütçesini alt üst edebiliyor.  Oysa zorunlu trafik sigortası yaptırıldığında karşı tarafın zararları poliçe limitleri dahilinde karşılandığı için araç sahibinin bu kadar ciddi bir külfet ile karşı karşıya kalması mümkün olmuyor.

Zorunlu trafik sigortasını aslında taksitle de ödeyebilirsiniz. Generali Sigorta  araç sahiplerine trafik sigortasını 4 taksitle ödeme imkanı sunuyor. Eğer hala zorunlu trafik sigortasını yaptırmadıysanız Generali Sigorta internet sitesini mutlaka ziyaret edin. Trafik sigortasının neleri kapsadığını öğrenebilir ve hatta fiyat teklifi de alabilirsiniz. Bu arada Generali internet sitesinde kaza tespit tutanağı, hasar senaryoları gibi farklı dokümanlara da ulaşabildiğiniz bilgisini sizlere aktaralım.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı