44 yaşındaki Ukrayna lideri, Washington ziyareti öncesinde Salı günü gittiği Bahmut’taki durumla ilgili de bilgi verdi.

Cephedeki askerlerin mücadelesini, Amerikan askerlerinin İkinci Dünya Savaşı’nda Nazilere karşı gerçekleştirdiği Ardenler Taarruzu’na benzetti ve “Cesur Ukrayna askerleri, bu Noel’de Putin’in güçlerine karşı aynısını yapıyor” dedi.

Aralık 1944’te başlayan Ardenler Taarruzu, bir aydan uzun sürmüş ve her iki taraftan da 90 binden fazla askerin ölümüyle sonuçlanmıştı.

‘Ukrayna halkı Noel’i mum ışığında kutlayacak’

Zelenskiy, Kongre üyelerine ülkesine yapılacak olan yeni finansman desteği için de teşekkür etti. Bu paranın bir bağış olmadığını, gelecekte inşa edilecek güçlü bir demokrasi için yapılmış yatırım olduğunu söyledi.

Rus güçlerinin, Ukrayna genelinde enerji alt yapılarını hedef aldığının altını çizen Zelenskiy, bu nedenle halkının Noel’i mum ışığı altında kutlayacağını dile getirdi.

Zelenskiy, konuşmasının sonunda, cephedeki askerler tarafından imzalanmış bir Ukrayna bayrağını Pelosi ve Harris’e hediye etti.

Eski bir komedyen olan Zelenskiy’nin Biden ile yaptığı ortak basın toplantısında esprili anlar da yaşandı.

“Patriot füzelerinin kurulmasının ardından ne olacak?” diye soran Zelenskiy, “Biden’dan daha fazla patriot istemek için yeni mesajlar göndereceğiz” dedi.

Toplantıyı takip edenlerin gülmelerine neden olan sözlerinin ardındansa sözlerini İngilizce olarak, “Kusura bakmayın savaştayız” diye sürdürdü.

Biden da gülerek, “Üzerinde çalışıyoruz” diye mevkidaşına cevap verdi.