Kıbrıs

“Zam hem haksız hem de çare değildir”Sendikal Platform, elektriğe son yapılan zammın geri alınmaması halinde çalışma barışının ciddi bir şekilde bozulacağı uyarısında bulundu.
Yirmi sekiz sendika ve sivil toplum örgütünden oluşan Sendikal Platform Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) binasında basın toplantısı düzenledi.
Türk-Sen Başkan Vekili Tuluy Kalyoncu’nun okuduğu ortak açıklamada, elektik tariflerine yapılan zamların “haksız ve gereksiz” olduğu savunuldu ve geri alınması talep edildi.
Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP/BG) ile Demokrat Parti Ulusal Güçler(DP/UG) hükümetinin elektriğe zammın değerlendirilme aşamasında “katılımcılık” ilkesinin uygulanmadığı kaydedilen açıklamada, “Halkımızın özellikle dar ve orta gelirli kesimleri yeni bir felaketle yüz yüze getirilmiştir” denildi.

Zam oranı yüzde 7 olabilecekti
Açıklamada, “Elektrik zamları hem haksız, hem de çare değildir ve derhal geri alınmalıdır. Devlet, devlete bağlı kurumlar ve belediyelerin borçlarını ödemeleri yerine bu borçlar unutturulmak istenmiş ve çıkış yolu olarak da yüzde 30’lara varan fahiş zamlar yapılmıştır. Sadece devlet, devlete bağlı kurumlar ve belediyeler tükettikleri elektrik borcunu ödemesi halinde bile zam oranı yüzde 7 civarına çekilebilecekti” denildi.

Zamsız tarifler daha da ucuzlaşabilecekti
Elektrik üreticisi AKSA ile olan “Garantili alım sözleşmesinin” Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na ek külfet getirdiği de kaydedilen açıklamada, “AKSA isimli özel şirketin yüksek karlar elde ettiği garantili alım sözleşmesinin sonlandırılması halinde KIB-TEK’in mevcut zamsız tarifeleri daha da ucuzlatılabilecekti” denildi.
Kamusal alanın toplam 215 Milyon TL borcunun 30 aylık bir vadelendirme ile ödenmesi için gerekli olan ilk ödeneğin 2014 Mali Yılı Bütçesi’ne konması önerisi tekrarlandı.
Kıb-Tek’in toplam alacağının 517 milyon TL olduğunu bunun ancak Katma Değer Vergisini Maliye’ye yatırdığı kaydedilen açıklamada, KDV’nin ancak tahsilatın gerçekleştiği zaman devreye girmesi gerektiği vurgulandı.
Açıklamada, “Bu basit ve idari kararlarla zamma ihtiyaç kalmayacaktır. Zam ancak tahsilatların tamamının yapılması, doğru adımların atılması ve verimliliği artıracak yatırımların yapılması durumunda maliyetlerin hala daha tarifelerden yüksek olması durumunda gündeme alınabilecek bir konudur” denildi.
Kıb-Tek’in “özerkleşmesi” için CTP/BG ile DP/Ulusal Güçler’in muhalefette iken Mecliste öneri sunduğu anımsatılan ve bunun en erken zamanda yasallaşması çağrısı yer alan açıklamada, “Ülkemizdeki enerji sorunu ve bu soruna bağlı oluşan alt sorunların kaynağı Kıb-Tek’in yönetim yapısıyla ilgili yapısal sorunlarından beslenmektedir. Bütünlüklü ve kapsamlı çözümün yolu zam değil bu yapısal sorunları giderecek özerk bir yapıdır” kaydedildi.
Sendikal Platformu oluşturan sendikaların 18 Kasım Pazartesi saat 14.00’te KTOEÖS Lokali’nde yapılan elektrik zammına karşı ortaya konacak mücadeleyi değerlendirme amacıyla bir ayara geleceği, toplantının diğer sivil toplum örgütlerine de açık olduğu kaydedildi.
Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı ise toplantıda yaptığı konuşmada siyasileri muhalefette başka iktidarda başka hareket etmekle suçladı.
Bıçaklı, “Özerkleştirme yasa çalışmasını meclise sunan iki siyasi parti şu anda hükümettedir, bu yasayı geçirmek için neyi bekliyorsunuz?” dedi.
Elektrik tariflerine yapılan zamları kurumu özelleştirmeye yönelik zemin hazırlamak olarak değerlendiren Bıçaklı, “Zamlar da gösteriyor ki, siyasi otorite özelleştirmeye adım adım yanaşmaya çalışıyor” dedi.
Elektrik zammının geri alınmaması halinde eylem olabileceğini belirten Bıçaklı, “Geçmiş hükümetler de bunu denedi. Boyunun ölçüsünü aldı. Bunu zorlarlarsa bu ülkede çalışma barışı çok ciddi biçimde yine şekilde bozulur” dedi.
Devlet kurumlarının Kıb-Tek’e borcu olmadığı yönünde Maliye Bakanı’nın açıklamasının da doğru olmadığını savunan Bıçaklı, Maliye Bakanlığı’nın Kıb-Tek’e 35 milyon, BRTK’nın 20 milyon borcu bulunduğunu söyledi.
Kıb-Tek’in toplan 517 milyon alacağı 345 milyon ise vereceğinin bulunduğunu kaydeden Bıçaklı, “Kıb-Tek şu anda artıdadır” dedi.
Kıb-Tek için alınması gereken önlemler bulunduğunu ifade eden Bıçaklı, “Yapılması gereken şeyler vardır. Zam en son düşünülmesi gereken bir uygulamadır” dedi.
Bazı Sivil Toplum Örgütlerinin elektrik zamları konusunda sivil itaatsizlik yapılması çağrısını benimsemediklerini ifade eden Bıçaklı, “Yöneticilerin yaptığı yanlış nedeniyle kurumun gelirlerini durduralım noktasında bir eyleme gidersek bu karşı tarafın işine gelen bir olaydır. Bunu benimsemiyoruz” dedi.

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı