Yüz Yıllık Gelenek Bayram Fırınları Yandı

16 Ekim 2013 Çarşamba | 10:47
Yüz Yıllık Gelenek Bayram Fırınları Yandı
Kıbrıs Town Houses

İsmihan YORGANCI

Kıbrıs Türkü’nün yüzlerce yıllık geleneği, bayram fırınları bu bayram da yandı. Çeşitli çöreklerin ve ekmeklerin yapıldığı fırınlar adeta bayram bereketinin simgesi oldu.
Bayram tatili nedeniyle kimi vatandaş yurt içinde bir tatil programını yaşamak için hazırlık yaparken, kimi vatandaş da yurt içi tatil mekânlarında dinlenmek için hazırlanmakta.  Kimi vatandaş da bayramı evinde geçirmek için hazırlıklarını yapmakta. Şehir yaşamından farklı olarak, köylerde bayram fırınları yakılırken, bayram ziyaretine gelecek misafirleri ağırlamak amacıyla bayram çöreği ve kafesi (peksemet) yapılmakta. Bayram tatlıları da Kıbrıs tatlı kültürü içinde yer alan ekmek kadayıfı, tel kadayıfı, fırın katmeri olarak tercih edilmekte. Toprak fırınlara salınan patates kebabı da bayramın vazgeçilen yemekleri arasında bulunmakta… Kurban kesen evler, misafirlerini kavurma ile ağırlamaya hazırlanmakta. Kurban bayramı geleneği içinde kimi evler kurbanını keserken, ekonomik dar boğazdan bu geleneği birçok hane yerine getiremiyor. Sağılın ve Huzurun olmasını dileyen birçok vatandaş, yoğun çalışma günleri arasında küçük bir mola gibi gördüğü bayram tatilinde, sevdikleri ve dostları ile ev ziyaretlerinde bir araya gelmeyi amaçlamakta

 

Kıbrıs Türkü’nün yüzlerce yıllık geleneği, bayram fırınları bu bayram da yandı. Çeşitli çöreklerin ve ekmeklerin yapıldığı fırınlar adeta bayram bereketinin simgesi oldu.
Bayram tatili nedeniyle kimi vatandaş yurt içinde bir tatil programını yaşamak için hazırlık yaparken, kimi vatandaş da yurt içi tatil mekânlarında dinlenmek için hazırlanmakta.  Kimi vatandaş da bayramı evinde geçirmek için hazırlıklarını yapmakta. Şehir yaşamından farklı olarak, köylerde bayram fırınları yakılırken, bayram ziyaretine gelecek misafirleri ağırlamak amacıyla bayram çöreği ve kafesi (peksemet) yapılmakta. Bayram tatlıları da Kıbrıs tatlı kültürü içinde yer alan ekmek kadayıfı, tel kadayıfı, fırın katmeri olarak tercih edilmekte. Toprak fırınlara salınan patates kebabı da bayramın vazgeçilen yemekleri arasında bulunmakta… Kurban kesen evler, misafirlerini kavurma ile ağırlamaya hazırlanmakta. Kurban bayramı geleneği içinde kimi evler kurbanını keserken, ekonomik dar boğazdan bu geleneği birçok hane yerine getiremiyor. Sağılın ve Huzurun olmasını dileyen birçok vatandaş, yoğun çalışma günleri arasında küçük bir mola gibi gördüğü bayram tatilinde, sevdikleri ve dostları ile ev ziyaretlerinde bir araya gelmeyi amaçlamakta.