Çocuklar Daha Kolay Hasta Oluyor

0

Duygu ALAN

Yaz mevsiminin sona ermesi ile birlikte hava sıcaklıkları da düştü. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mert Taşkın, gece ile gündüz arasındaki çok büyük ısı farklılıklarının ve rüzgarın çocukların daha kolay hasta olmalarına etken olduğunu kaydetti.
Okulların açılması ile de çocuk hasta sayısında artış yaşandığını belirten Dr. Mert Taşkın, özellikle mevsim geçişlerinde anne ve babaların daha dikkatli olması gerektiğini söyledi.
Dr. Taşkın, “Ülkemizde artık gündüz ile gece arasında çok büyük bir ısı farkı oluşmaya başladı.  Bu mevsimlerde vücudun kabul edebileceği gece ile gündüz arasındaki ısı farklılığı normalde 10-12 derecedir. Fakat bizim ülkemizde gece ile gündüz arasındaki ısı farklı çok büyük olduğu için çocuklar daha kolay hasta olabiliyor. Öte yandan KKTC, rüzgar da alan bir ülke. Mevsim geçişlerinde artan rüzgar da çocukların daha fazla hasta olmasında etken” şeklinde konuştu.

Kreş ve okullarda hastalık daha kolay yayılıyor
Mevsim geçişlerinde sıklıkla görülen grip ve soğuk algınlığı hastalıklarının okul ve kreş gibi kalabalık ortamda daha kolay ve hızlı yayıldığını kaydeden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mert Taşkın, grip ve soğuk algınlığı rahatsızlığı olan çocukların gerek kendi sağlığı gerekse diğer çocukların sağlığı için iyileşinceye kadar evinde istirahat etmesi gerektiğini kaydetti.

“Bol sıvı, sebze ve meyve tüketilmelidir”
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mert Taşkın, grip ve soğuk algınlığına yakalandıktan sonra ve öncesinde bol sıvı, sebze ve meyve tüketmesi gerektiğini kaydetti.
Dr. Taşkın, “Çocukların terli halde kalmaması konusunda anneler daha dikkatli olmalıdır. Çocuk, terlemeyecek kadar çok giydirilmelidir. Mevsim geçişlerinde hasta olan çocuk muhakkak önce doktora götürülmelidir. Hastalığın daha kolay atlatılabilmesi için de klasik anlamda bol bol su, bitki çayı, meyve ve sebze tüketilmelidir” dedi.
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mert Taşkın, hasta çocukların hastalık döneminde bol istirahat ettirilmesinin de önemli olduğunu kaydetti.

 

Çocuklarda grip belirtileri
Çocuklarda grip belirtileri, boğaz ağrısı, baş ağrısı, öksürük, hapşırık, burun akıntısı, titreme nöbetleri, iştahsızlık, sırt ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk, mide bulantısı ve kusma şeklinde ortaya çıkıyor.
Hastalık yeni başlıyorsa tedaviye öncelikle evde başlanması gerektiğini söylüyor. Çocuğun yüksek ateşi düşürülmeli, dinlenmesi sağlanmalı ve bol sıvı ile desteklenmelidir.
Belirtiler kendini çok etkili gösteriyorsa ve ateş düşmüyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Antibiyotiklerin yararı yok
İlaç konusunda dikkat edilecek konu antibiyotiklerdir. Antibiyotikler, grip gibi viral enfeksiyonlarda etkili değildir. Kullanılmasının bir yararı yoktur.
Antibiyotiklere ancak bakterial komplikasyonlarda yani sinüzit, orta kulak ve boğaz iltihabının gelişmesiyle ihtiyaç duyulur. Dolayısıyla, doktora danışmadan kesinlikle kontrolsüz antibiyotik kullanılmamalıdır.
Gereksiz yere kullanılan antibiyotiğin vücuttaki doğal bağışıklığı baskıladığı da bilinmektedir. Yine doktorun önerdiği ağrı kesiciler, ateş düşürücüler ve antihistaminikler şikayetlerin azalmasında yardımcı olur.