Yurt dışına kaçtı, geri gelirken yakalandı…

18 Ekim 2013 Cuma | 11:17
Yurt dışına kaçtı
Kıbrıs Town Houses

Gamze BAYKUR

“İzinsiz KKTC sınırları dışına çıkmak” ve “Mahkeme emrine riayetsizlik” suçlarından dolayı dün Mağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılan zanlı Gençalioğlu, tutuksuz yargılanmak üzere teminata bağlandı. Ancak zanlı teminat şartlarını yerine getiremediği için cezaevine gönderildi.

Ercan’dan giriş yaparken yakalandı…
Olayın tahkikat memuru Hasan Özgüç, zanlı Mustafa Can Gençalioğlu’nun 2011 yılında işlediği “13 yaşından küçük kızla cinsi münasebette bulunma” ve “Vahim zarar” suçlarından dolayı Mağusa Kaza Mahkemesi tarafından yurt dışına çıkışının yasaklandığını belirtti. Özgüç, zanlının yargılanmaktan kaçmak amacıyla yasak olmasına rağmen 2012 yılı Ekim ayı içerisinde plakası meçhul bir tır ile KKTC sınırları dışına çıkarak mahkeme emrine riayetsizlik ve izinsiz KKTC sınırları dışına çıkma suçu işlediğini belirterek, zanlının 16 Ekim tarihinde Ercan Havaalanı’ndan KKTC giriş yapmak istediği esnada tespit edilip tutuklandığını açıkladı. Mesele ile ilgili olarak yürütülen tahkikatın tamamlandığını belirten Özgüç, zanlının uygun bir teminata bağlanarak serbest bırakılmasını talep etti.

Teminat şartlarını yerine getiremedi…
Mağusa Kaza Mahkemesi Yargıcı Hasan Dağlı, zanlı Mustafa Can Gençalioğlu’nun pasaport ve seyahat belgelerine el konularak KKTC dışına çıkışının men edilmesine, 10 bin TL nakdi teminat ödemesine ve 2 KKTC vatandaşının 50’şer bin TL şahsi kefalet senedi imza etmesine emir verdi. Mahkeme tarafından teminata bağlanan zanlı, teminat şartlarını yerine getiremediği için hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.