Kıbrıs

Yurt dışına çıkışları yasaklandı

V.B ve S. B.ve  bir grup öğrencinin 4 Kasım’da Alevkayası piknik alanında düzenlediği etkinlikte attıkları sloganlar nedeniyle “yasa dışı cemiyet” üyeliği suçlamasıyla tutuklanarak mahkemeye çıkarıldı  Doğu Kökenli Kültür Derneği tarafından organize edilen ve 4 Kasım tarihinde Alevkayası’nda yaklaşık bin 500 öğrencinin katıldığı etkinlikte slogan attıkları gerekçesi ile polis kamerasına takılan iki öğrenci 11 gün sonra Lefke’de tespit edilerek tutuklandı.
“Yasa dışı cemiyet üyeliği”, “Yasa dışı cemiyete teşvik ve savunma” suçlarından tutuklanan V.B  ve S.B aleyhindeki soruşturma tamamlanırken, zanlılar dün teminat talebiyle Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.Yargıç Meltem Dündar, zanlılar aleyhindeki soruşturmanın tamamlandığına değinerek ileride davalarında hazır bulunmalarını sağlamak için yurt dışına çıkışlarını yasaklayarak, ikişer bin TL nakdi teminat yatırıp serbest bırakılmalarına karar verdi.

 

Suçların 5 yıla kadar hapisliği var

Girne Adli Şube’de görevli polis memuru Mustafa Özmüezzin, zanlılar V. B ve S. B’nin “Yasa dışı cemiyet üyeliği”, “Yasa dışı cemiyete teşvik ve savunma” suçlarından tutuklandıklarını anlattı.

Özmüezzin, Doğu Kökenli Kültür Derneği tarafından organize edilen ve 4 Kasım tarihinde Alevkayası piknik alanında düzenlenen piknikte zanlıların “Lefke ovası Apocuların yuvası” şeklinde slogan atarak Kürtçe gerilla marşı söylediklerinin tespit edildiğini belirtti.

Polis kamerasında kimlik tespiti yapılan zanlıların bulunması için tutuklama emri çıktığını kaydeden Özmüezzin, V.B ve S.B’nin önceki gün Lefke’de tespit edilerek tutuklandıklarını kaydetti.

Soruşturmanın tamamlandığını kaydeden polis, zanlıların ülkede üniversite eğitimi gördüklerini belirterek işlenen suçun 5 yıla kadar hapislik öngördüğünü ifade etti.

Polis, zanlıların davaları görüşülünceye kadar uygun bir teminata bağlanmalarını talep etti.

Mahkemenin teminat şartlarını yerine getiren zanlılar, yargılanıncaya kadar serbest bırakıldı.

 

 

Devrim DEMİR

 

 

 

 

 

Başa dön tuşu