YaşamYemek

Yumurta pişirmenin püf noktaları


En kolay ve en kısa sürede yapılan yemeklerden biridir “Yumurta.” Hem lezzetli hem de besleyicidir. Ama şunu da belirtmekte fayda var ki, tek öğünde kişi başı 3 yumurtayı aşmamanız önerilir. Çünkü, yumurta yoğun protein içerdiğinden aşırı tüketimi protein zehirlenmesine yol açabilir. Doğru miktarlarda pişirildiğinde ise, çok faydalı bir yemek ve besin kaynağıdır. Ayrıca yumurta ile çok çeşitli ve yararlı yemekler, lezzetli soslar, kremalar yapılabilir.

Yumurta Malzemeleri

İsteğe göre kişi başı 1-3 adet yumurta

Yaklaşık yarım kahve fincanı sıvı yağ (Orta boy bir tava için)

Tuz, kekik, nane, kırmızı biber, toz biber (İsteğe göre)

Yumurta kabuklarını tıpkı kapı tıklar gibi; ya bir tencerenin veya tavanın üzerine, ya iki yumurtayı birbirine çarparak(çok sert olmadan) ya da temiz mutfak tezgahına veya tahtaya çarparak kırıp, parmaklarınızın uç kısmıyla hemen açıp tencereye/tavaya içini dökün. Bazıları ise bu durumu garantiye almak için, yumurtayı avuçlarının içine yatay olarak yerleştirip, kabuğuna metal yemek kaşığıyla vurarak kırar ve sonra tavaya/ yemeğe eklerler. Artık yumurta kırmayı öğrendiğinize göre tarifimize geçebiliriz.

yumurta (2)

Yumurtanın Yapılışı

Yumurta yaparken, ana görünümün bozulmaması ve tavaya yapışmaması için teflon tava tercih edilir. Ama yumurtayı çok pişmiş sevenler, “önemli olan lezzeti” diyerek görünümü önemsemezlerse çelik tava da tercih edebilirler.

Ayrıca yumurta kızartılacakken kullanılmış yağ seçimi de size aittir. Kimi tereyağlı yumurta sever, kimi zeytinyağlı…

Tavaya yarım fincan kadar yağ eklenir ve orta ateşte yağ kızana kadar iki dakika kadar beklendikten sonra, tavanın hemen biraz üzerinden (çok yukardan kırarsanız üzerinize ve çevreye yağ sıçrar ve sizi yakar, yağın ocak ateşine sıçramaması gerekir, alevleri büyütür) yumurtalar kırılır.

Az pişmiş yumurta seviyorsanız üzerine tuz ve baharatlar serpilir ve alt tarafı kızardıktan sonra tavadan tabağa doğru  kaydırılarak aktarılıp servis yapılır. Yumurtanın altı henüz yapışmışsa, tahta bir spatula yardımı ile ayrılması sağlanır ve tabağa aktarılır.

Çok pişmiş yumurta seviyorsanız, yumurtayı karıştırdıktan sonra tuz ekleyip bir defa daha karıştırıp, gerekirse bir spatula yardımı ile tabağa aktarın ve isteğe bağlı olarak üzerine baharatları serpin.

yumurta (3)

Yumurtalarınız servise hazırdır. Afiyet olsun…


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı