‘YSK’yı göreve davet ediyoruz’ - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Aralık 11, 2023
Kıbrıs

‘YSK’yı göreve davet ediyoruz’

ykp

Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) Genel Sekreteri Murat Kanatlı, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst’ün Güzelyurt’ta düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmanın “Seçim ve Halkoylaması Yasası”nı ihlal ettiğini öne sürerek, Yüksek Seçim Kurulu’nu göreve davet etti.

Yazılı bir açıklama yapan Kanatlı, Dürüst’ün “Seçim ve Halkoylaması Yasası”nı ihlal ederek,  “bir veya birkaç seçmene çıkar veya sair hizmetler teklif, vaat ettiğini, yahut resmi veya genel görevler veya özel hizmet ve çıkarlar vaat ettiğini” kaydetti.

Bunun cezasının iki yıla kadar hapis öngörülen ciddi bir suç olduğunu belirten Kanatlı, “YKP, Yüksek Seçim Kurulu’nu göreve davet eder ve madde 188’in ihlali konusunda yasanın emrettiklerini yerine getirmeye çağırır” ifadelerini kullandı.


Kanatlı yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bakan da olan Kemal Dürüst Omorfo’da katıldığı toplantıda aynen şunu söylemiştir:

‘Gençlik kolları noktasında şu ana kadar sadece 12-13 arkadaşımızı istihdam hakkı yaratabildik. Bu sayı yeterli mi? Hayır yeterli değildir ama bu devam edecektir’

Bahsettiği konu UBP Gençlik Kollarına sağlanan istihdam yaratılmasıdır. Bulundukları dönemde bunu sağlayamadıklarını ama devam edeceklerini söylemektedir.

Seçim ve Halkoylaması Yasası madde 188 (1) çok açıktır. Yasa maddesinde ‘Kendisine veya başkasına oy verilmesi veya verilmemesi için bir veya birkaç seçmene çıkar veya sair hizmetler teklif eden, vaat eden veya veren yahut resmi veya genel görevler veya özel hizmet ve çıkarlar vaat eden veya sağlayanlar, iki yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilirler’ denmektedir.

Aynı konuşma içinde Bakanlar Kurulu kararıyla verilen kırsal kesim arsası dağıtımına da devam edileceğini Kemal Dürüst vaat etmektedir. Kemal Dürüst açık şekilde 05-1976 Seçim ve Halkoylaması yasası madde 188(1) ihlal etmiştir, bir veya birkaç seçmene çıkar veya sair hizmetler teklif etmiş, vaat etmiş, yahut resmi veya genel görevler veya özel hizmet ve çıkarlar vaat etmiştir, bunun da cezası iki yıla kadar hapis öngörülen ciddi bir suçtur.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar