Bilim ve TeknolojiDünya

Yörüngedeki astronotlar günde kaç defa gün doğumuna şahit oluyor?
Oksijen ne renktir, Güneş’in ne kadar ömrü kaldı, saat yönünde dönen tek gezegen hangisidir, global internet kesilebilir mi, yolcu uçağına yıldırım düşerse ne olur, savaştan üç kat daha tehlikeli olan şey nedir, Evren ne renktir, Nükleer savaştan sağ çıkması en muhtemel şey nedir? İşte pek az kişinin bildiği ilginç bilgiler…
Yeryüzünden yaklaşık 400 kilometre yüksekte bulunan Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), saatte 28 bin kilometre hızla Dünya’nın çevresinde dönüyor. Bu hız nedeniyle ISS’de görev alan astronotlar, günde 16 kez gün doğumuna ve gün batımına şahit oluyor.Ahtapotların sekiz bacağı olduğu gibi üç tane kalbi, dokuz adet de beyni vardır.

Oksijen gaz halinde kokusuz ve renksizdir. Ancak sıvı ve katı hallerinde ise soluk mavi renk ile görünür.

Space.com’da yer alan habere göre, gezegenimiz Dünya’nın içinde yer aldığı sistemin tek yıldızı olan Güneş’in 5 milyar yıl ömrü kaldı.

Otomobillerin mucidi olarak Karl Benz gösteriliyor. Bunun nedeni Benz’in benzinle çalışan, içten yanmalı bir motora ev sahipliği yapan aracı ilk kez kullanınan kişi olması.1886 yılında patenti alınan araç çağımızdaki modeller gibi çalıştığı için ilk otomobil olarak kabul ediliyor.

Bir insan hayatı boyunca ortalama 22 kilogram deri kaybediyor.

Ortalama bir kurşun kalem yaklaşık 56 kilometre uzunluğunda çizgi çizebilir.

Bu sorunun cevabı açık ara sivrisinek…Şu ana kadar ölmüş olan insanların yarısı dişi sivrisinekler tarafından öldürüldü. Günümüzde bile her 12 saniyede bir kişi sivrisineklerden kaynaklanan sebeplerle hayatını kaybediyor.

Bazı internet siteleri (genellikle büyük ve eski siteler) www(sayı) formatını kullanıyorlar.

Bu yöntem sunuculara gelen kullanıcı sayısının çokluğunda yük dengeleme tekniği olarak kullanılıyor

Okyanuslar yaklaşık 20 milyon ton altın bulundurmaktadır.

Son dönemde bir hayli popüler hale gelen emoji’ler; 1998-1999 yıllarında Japonya’da, dünyanın ilk mobil internet sistemi NTT DoCoMo’nun i-mode mobile Internet platformunda çalışan ekibin bir üyesi olan Shigetaka Kurita tarafından ortaya çıkarıldı.

Bir gün tam olarak 23 saat 56 dakika 4.004 saniyedir

National Geographic’in yaptığı hesaplamaya göre, içinde yer aldığımız sistemin yıldızı olan Güneş’in içine 1 milyon adet Dünya sığar.

Otomobillerin çoğunun kornası Fa notasından çalmaktadır.

İnsanoğlu tarafından ilk evcilleştirilen hayvan Ren geyikleridir.

Dünyanın en kalabalık şehri 37,435,191 nüfusu ile Japonya’nın başkenti Tokyo’dur.

Dünyada en uzun süren trafik sıkışıklığı 2010 yılında Çin’de meydana gelmiş ve 12 gün sürmüştür.

Alman seyahat gemisi Wilhelm Gustloff, 30 Ocak 1945 günü bir SSCB denizaltısı tarafından batırıldı ve 9 bin 343 kişi hayatını kaybetti.

İstanbul Boğazı, Karadeniz ile Marmara Denizi’ni bağlayan 29.9 km uzunluğunda bir su yoludur.

Kanguruların bacakları kuyruk sokumundan kalça kemiklerine sabit olduğu için geri geri yürüyemez ve zıplayamazlar.

26 Ocak 1887-31 Mart 1889 tarihleri arasında inşa edilen Paris’in simge yapılarından birisi olan Eyfel Kulesi’nin diğer adı la dame de fer’dir (Demir Lady).

Başa dön tuşu