Yollardaki Pisliğe Mazeret Kalmadı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Kıbrıs

Yollardaki Pisliğe Mazeret Kalmadı

Yollardaki Pisliğe Mazeret Kalmadı

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı bünyesindeki Trafik ve Ulaştırma Komisyonu tarafından 114 bin Euro’ya alınan yol temizleme aracı, bugün Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Karayolları Dairesi’ne teslim edildi.

Sabit hız tespit kameralarından elde edilen gelirle alınan 8 metreküplük araçla, yolların ve refüjlerin temizliği yapılacak.
İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı avlusunda dün sabah gerçekleşen teslim törenine, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, Karayolları Dairesi Müdürü Mustafa Demircioğlu, Şehir Planlama Dairesi Müdürü Cevdet Hacıoğlu katıldı.
Törende, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Yulaf, Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Dr. Mehmet Avcı ile aracın alım ihalesini kazanan şirket direktörü de hazır bulundu.


“8 metreküplük yol temizleme aracı…”

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Trafik ve Ulaştırma Komisyonu’nun aldığı kararla sabit hız kameralarının limitini aşan sürücülere kesilen trafik cezalarından elde edilen gelirlerin yol güvenliğinin sağlanması için harcandığını hatırlattı, komisyonun geçtiğimiz haftalarda söz konusu gelirlerle yaptığı hibeleri hatırlattı.
Nazım Çavuşoğlu, 8 metreküplük yol temizleme aracı için 114 bin Euro ödendiğini açıklayarak, bu ödemenin trafik cezalardan elde edilen gelirle yapıldığını yineledi.
Bakan Çavuşoğlu, Kuzey Kıbrıs’ın yol güvenliğinde AB standartlarına taşınması için çalıştıklarını vurguladı.

“Yollar ve refüjler temizlenecek…”

Yol kenarlarında biriken kumların, taşların yağmurlarla yol içerisine aktığını ve bunun trafikte tehlike yarattığını belirten Çavuşoğlu, yol temizleme aracıyla hem toprakların temizlenebileceğini hem de refüjlerdeki çöplerin toplanabileceğini dile getirdi.

Trafik cezalardan elde edilen gelirin halka dönmesi için çaba harcandığına işaret eden Bakan Çavuşoğlu, “Son 15 günde polisimize 8 tane araç hibe edildi, darbe emici su bariyerleri ile bir de yol temizleme aracı alındı” diye konuştu.

Saner: Birçok projeyi hayata geçirdik

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner de konuşmasında, Trafik ve Ulaştırma Hizmetleri Komisyonu’nun ülkedeki yol güvenliğinin ve standartlarının artırılmasıyla ilgili birçok projeyi hayata geçirdiğini belirterek, “Ölümlü trafik kazalarındaki azalma her gün daha iyiye gitmektedir” dedi.
Saner, özellikle 2013’te ölümlü trafik kazalarının yüzde 95’inin tek şeritli, sadece birinin bölünmüş yolda meydana geldiğini söyleyerek, “Bu da, buralarda aldığımız önlemlerin ne kadar yerinde olduğunun kanıtıdır” ifadesini kullandı.
Tek şeritli yolların bakanlığın aldığı kararla standart olan 6 metreden 8 metre genişliğine çıkartılarak yüzde 30 büyütüldüğünü dile getiren Bakan Ersan Saner, “Ana hedefimiz 2015 yılına kadar KKTC’de bölünmüş yolla ulaşılamayacak bölge kalmamasıdır. Buna da adım adım yaklaşmaktayız” diye konuştu.

Refüjler temizlenecek
Yol temizleme aracı ile KKTC’deki tüm refüjlerdeki atık maddelerin temizleneceğini dile getiren Saner, ülkede ilk kez uygulamaya koyulan “New Jersey” tipi korkuluklarının kenarlarında biriken toprakların da bu araçla temizleneceğini kaydetti.

Aracın Karayolları Dairesi’nin hizmet kalitesini artıracağından söz eden Bakan Saner, İçişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun kendisine verdiği anahtarı, Karayolları Dairesi Müdürü Mustafa Demirciler’e teslim etti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar