ÖDP’yi Canlandırma Operasyonu - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Ocak 28, 2023
Kıbrıs

ÖDP’yi Canlandırma Operasyonu

ÖDP’yi Canlandırma Operasyonu

 

TAÇOY: ÖDP’yi yeniden canlandırarak ulusal güçlerin ittifakı haline getirip DP ile iş birliğinde seçime gideceğiz


DENKTAŞ: Henüz öyle bir teklif yok. Gelirse bunun kararını yetkili organlar verecek. Gelen teklife göre karar vereceğiz

 

Ceren ÖZBİL
Ulusal Birlik Partisi’nde ihraç istemiyle disipline sevk edilen 8 milletvekili erken genel seçime girmenin formülünü arıyor. 8 vekil arasında yer alan Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy’un katıldığı bir programda ÖDP’nin yeniden canlandırılarak ulusal güçler ittifakına dönüştürüleceğini ve Demokrat Parti ile uzun verimli bir iş birliğine giderek seçime gideceklerini söyledi.

Kaşif: Alternatif arıyoruz
UBP Hükümeti’nin düşürülmesi için güvensizlik önergesine imza koyan 8 milletvekilinin lideri konumundaki Mağusa Milletvekili Ahmet Kaşif Havadis’in sorusu üzerine “Mutlaka seçime katılacağız. Ama henüz kesinleşmiş bir yöntem yok. Arkadaşlarla konuşuyoruz. Bir arkadaşımızı görevlendirdik. Bu konuda gereken çalışmayı yapıyor” dedi.   
Kaşif açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Siyasete devam etmek istiyorsak alternatifler üretmek zorundayız. Bu konu da arkadaşları görevlendirdim. Çalışmalar devam ediyor. Çalışmaları tamamlayıp bugün bana sunacaklar. Bizde yol haritamızı belirleyeceğiz. Şu an da DP ile bir ortak çalışmamız yok. Ancak ilerleyen zamanda olmayacağını anlamına gelmiyor. Diğer siyasi partiler ile de birlikte çalışma zeminine girilebilir. Ancak olmazsa da biz yolumuzu çizeriz. Seçim çanları çaldığında seçime hazır olmak zorundayız.”

Taçoy görevlendirildi
Edinilen bilgiye göre Disiplin Kurulu’na verilen 8 UBP milletvekilliğinin liderliğini yapan Ahmet Kaşif siyasete devam ve DP ile iş birliği içinde seçime girmek üzere alternatif oluşturmak için Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy’u görevlendirdi. Taçoy’un bu çerçevede bir dönem Kıbrıs Türk siyasi yaşamında yer alan ve başkanlığını Salih Coşar’ın yaptığı Özgür Düşünce Partisi’ni yeniden canlandırarak ulusal güçlerin ittifakı olarak kamuoyuna lanse etme ve bu parti aracılığı ile Demokrat Parti ile ittifak kurmak için çalışma başlattı. Taçoy’un bu çerçevede dün akşam hukuksal sürece ilişkin yol belirlemek üzere toplantılar yaptığı öğrenildi.

Son değerlendirme bugün
8 muhalif milletvekili bugün Kaşif başkanlığında bir araya gelerek ÖDP’de ve DP  ile ittifak içerisinde yola devam edilip edilmeyeceğine ilişkin değerlendirmede bulunacak. 8 muhalif vekilinin seçim tarihi resmileşmeden önce nihai kararını vereceği kaydedildi.  

Töre: Halk için alternatif oluşturacağız
İsyancı vekiller arasında yer alan Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre de halk için alternatif oluşturmak zorunda olduklarına vurgu yaptı. Töre şu şekilde konuştu:
“Siyasette yeni arayışlar içindeyiz. Yeni siyaset oluşmasına katkı koymak zorundayız. Yeni siyaset bizim yapacağımız atılımlarla olacak. Halkımız için alternatif oluşturacağız. Siyasete devam edeceğiz. Halkımızı alternatifsiz bırakmayacağız. Halkın yeni umudu olacağımıza eminim.”

Denktaş: Teklif yok, gelirse değerlendiririz
Havadis’in konuya ilişkin sorulanı yanıtlayan Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Başkanı Serdar Denktaş henüz kendilerine bu yönde bir teklif gelmediğini ancak teklifin sunulması halinde buna ilişkin kararı yetkili kurulların vereceğini söyledi. Denktaş şu şekilde konuştu:
“Henüz böyle bir konuşma yok. Eğer böyle bir teklif gelirse Merkez Yönetim Kurulumuzda değerlendireceğiz. Gelen teklife göre karar üreteceğiz. Ciddi bir noktaya gelinmiştir. Seçime az bir süre kalmıştır. Bu nedenle böyle bir teklif gelirse süratle değerlendireceğiz.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar