Yoldaşları O’nu alkışlarla uğurladı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 25, 2024
KıbrısManşet

Yoldaşları O’nu alkışlarla uğurladı

Londra Dayanışma Derneği ve Londra Toplum Merkezi’nin eski başkanlarından devrimci, yurtsever İlker Kılıç, ilk üyelerinden olduğu CTP Genel Merkezi’nden son yolculuğuna uğurlandı

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP) ilk üyelerinden, CTP Londra Dayanışma Derneği ve Londra Toplum Merkezi’nin uzun yıllar başkanlığını yapan, Türkiye’deki 1968 kuşağı öğrenci hareketinin lider isimlerden İlker Kılıç, dün son yolculuğuna uğurlanıyor.


CTP Genel Merkezi’nde  Kılıç için tören düzenlendi.

  1. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, CTP’li belediye başkanları, partililer, ailesi ve sevenlerinin katıldığı törende, İlker Kılıç son yolculuğuna alkışlar arasında uğurlandı.

Törende Kılıç anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, özgeçmişi okundu, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ile  aile üyesi bir kişi konuşma yaptı.

 

Erhürman: Ömür boyu adalet eşitlik ve barış mücadelesi verdi

 

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman  törende yaptığı konuşmada, acılarının ve kaybın büyük olduğunu, söylenecek sözün olmadığını belirterek, İlker Kılıç’ın sadece kendi kuşağına değil gelecek kuşaklara da,  kendilerine de yol gösteren çok önemli bir ağabeyleri olduğunu kaydetti.

 

Kılıç’ın ömrü boyunca adalet, eşitlik, barış mücadelesini sürdürdüğünü, beyninin ülkesi için çalıştığını, yüreğinin ülkesi için attığını ifade  eden Erhürman, Kılıç ile en son Londra’da bir araya geldiğini ve büyük bir hayranlıkla onunla konuştuğunu anlattı.

Erhürman, Kılıç’ın her zaman geleceğe bilge bir şekilde baktığını ve değerli miraslar bıraktığını ifade ederek, “Onu unutmayacağız, unutturmayacağız ruhu şad olsun” dedi. ,

Eren Kılıç: Dürüst yaşayan bir kişilikti

İlker Kılıç’ın oğlu Eren Kılıç da, babasının ölümünden dolayı aile olarak büyük bir üzüntü içerisinde olduklarını söyledi. Babasının herkes tarafından sevilen ve saygı duyulan birisi olduğunu kaydeden Eren Kılıç, İlker Kılıç’ın en zor zamanlarda bile sakin ve kararlı hareket ettiğini ifade etti. Üzüntüsünü anlatacak kelime bulamadığını dile getiren oğul Eren Kılıç, “Bana öğrettiği derslere teşekkür ederken, kattığı değerler benimle sonsuza kadar yaşayacak. Sıkı çalış, inandığın şeylere bağlan. En zor zamanlarda bile vazgeçme” diye konuştu.

 

Lefkoşa’da defnedildi

Kılıç’ın naşı öğle namazının ardından Lefkoşa Kabristanlığı’nda defnedildi.  Mezarlıktaki cenaze törenine Cumhurbaşkanı Akıncı da katılarak Kılıç’ın ailesine ve yakınlarına başsağlığı diledi.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar