Kıbrıs

Yolculuğu Ercan’da son buldu


Suriyeli A.A.B. 9 yıldır yaşadığı Güney Kıbrıs’ta pasaportuna polis tarafından 6 ay önce el konulunca, adına düzenlediği sahte pasaportla KKTC’ye giriş yaptı. Metehan sınır kapısından geçen zanlı, aynı gün Ercan Havalimanı’ndan çıkış yapmak isterken tutuklandı. soruşturması tamamlanan A.A.B., dün teminat talebiyle Lefkoşa’da mahkemeye çıkarıldı.

Devrim DEMİR
Yargıç Meltem Dündar huzurunda görüşülen teminat duruşmasında, polisin zanlı A.A.B. aleyhine başlattığı soruşturmanın tamamlandığını söyleyerek, zanlının  ileride davalarında hazır bulunmasını sağlamak için 10 günü geçmeyecek şekilde Merkezi Cezaevi’ne gönderilmesine emir verdi.
Davasını cezaevinde bekleyecek
Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Meriç Karakolu’nda görevli polis memuru Erkan Tekin mahkemede verdiği ifadesinde, zanlı A.A.B.’nin önceki gün adına hazırladığı sahte pasaportla Ercan Havalimanı’ndan çıkış yapmak isterken yakalandığını anlattı. 9 yıldır Güney Kıbrıs’ta yaşayan zanlının pasaportuna 6 ay önce polis tarafından el konulduğunu söyleyen Erkan Tekin, zanlının sahte pasaportla önceki gün Metehan Kara Giriş Kapısı’ndan KKTC’ye geçiş yaptığını ve aynı gün havalimanından çıkış yapmak isterken yakalandığını söyledi. Zanlı aleyhine başlatılan soruşturmanın tamamlandığını söyleyen Tekin, zanlının ileride davalarında hazır bulunmasını sağlamak için uygun bir teminata bağlanmasını talep etti.
“9 yıldır annemi görmüyorum”
Mahkemede kendini avukatsız olarak savunan A.A.B, “9 yıldır Güney’de yaşıyorum ve ülkeme geri dönmek istiyorum. Annem çok ve 9 yıldır onu hiç görmedim. Durumu çok kötü ve çok ağır hasta. Yemin ederim bir kez daha Kıbrıs’a gelmeyeceğim. Burası da, Güney de çok kötü” şeklinde kendini savundu.

Başa dön tuşu