Kıbrıs

“Hapislik dışında bir ceza verilemez”Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, KKTC’nin çeşitli bölgelerinde ve farklı tarihlerde, birçok kez bina açma, sirkat gibi suçlar işleyip, hapis cezası alan, ancak bir türlü uslanmayan ve ayni suçları işlemeye devam eden Remzi Yılmaz ile ilgili kararını açıkladı.
Devrim DEMİRAğır Ceza Heyeti, 9 Ağustos 2014  tarihinde, Lefkoşa’da meydana gelen “bina açma, sirkat ve kasti hasar” suçlarından yargıladığı Remzi Yılmaz’ı 18 ay  hapse mahkûm etti.
Başkan Ömer Güran, Kıdemli Yargıç Melek Esendağlı ve Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi’den oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davada, gerekçeli kararı Mahkeme Başkanı Ömer Güran  okudu. 
7 yıla kadar hapisliği var
Kararı okuyan Mahkeme Başkanı Ömer Güran, sanığın  suçlarını kabul ederek polise yardımcı olduğunu belirtti. Sanığın, daha önceden benzer suçlardan sabıkaları olduğunu kaydeden Güran, ancak sanığın  bundan ders alıp ıslah olmak yerine, ayni suçları işlemeye devam ettiğini belirtti.
Özellikle sanık Remzi Yılmaz’ın  2009, 2011 ve 2013  yıllarında  benzer davalardan suçlu bulunup 6 ve 8 aylık ayrı  hapislik cezası aldığına  dikkat çeken Güran, sanığın işlemiş olduğu suçların yasa koyucuda 7 yıla kadar hapisliği olduğunu  kaydetti.
Huzuru bozan bir suç
Bina açma ve sirkat suçlarının, ülkemizde yaygın olan ve yayılmaya devam eden hayli ciddi suçlar arasında olduğuna dikkat çeken Ömer Güran, bu suçların önüne geçilebilmesi için, ciddi ve caydırıcı cezalar verilmesi gerektiğini savundu. Güran, bu suçların toplum güvenliğini ve huzuru bozan suçlar olduğunun altını çizdi.
Güran: İngiltere’de bu suçlara müebbet hapis verilmekte 
Mahkeme Başkanı Ömer Güran, toplumu huzursuz eden hırsızlık suçlarının KKTC dışındaki İngiltere ve Güney Kıbrıs’taki mahkemelerin bu suçlara ilişkin verdiği cezalara dikkati çekti. İngiltere’de yasa koyucuların “bina açma, sirkat ve kasti hasar” suçlarına daha ağır cezalar vererek, 10 yıl ve müebbet hapis verildiğine dikkat çekti.
“Güney Kıbrıs’ta cezalar caydırıcı”
Ömer Güran Güney Kıbrıs’taki mahkemelerinde bu tür suçlara karşı caydırıcı cezalar verildiğini söyleyen Güran, sözlerine şöyle devam etti: “Güney Kıbrıs’ta sabıkası olmayan 19 yaşındaki bir genç “bina açma, sirkat ve kasti hasar” suçlarından 4 yıl hapislik cezası verildi. 19 yaşındaki genç bu kararın ardından istinafa gitse de mahkeme 4 yıllık cezayı onayladı” dedi.

Güran: Sanığın durumunu dikkate aldık
Sanık Remzi Yılmaz’ın  ağustos ayından  bu yana, Merkezi Cezaevi’nde olduğunu  kaydeden Güran,  sanığa verilecek en adil ve en uygun cezanın hürriyeti bağlayıcı bir ceza olduğuna karar verdiklerini söyledi. Ömer Güran  son olarak, işlemiş olduğu suçlardan suçlu bulunup mahkûm olan sanığa, 18 ay hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Başa dön tuşu