YKP: Siyasal partiler yasası kalkmalı

9 Ekim 2013 Çarşamba | 12:13
YKP: Siyasal partiler yasası kalkmalı
Kıbrıs Town Houses

YKP’den yapılan yazılı açıklamada, taslağın sanki yeniymiş gibi duyurulduğu kaydedilerek, Siyasal Partiler ile Seçim ve Halkoylaması Yasası Değişikliklerini Hazırlamak ve Görüşmek Üzere  Oluşturulan Geçici ve Özel Komite’nin 26 Eylül 2012 tarihli toplantısına davet alan YKP Parti Meclisi Üyesi Alpay Durduran ile Yürütme Kurulu Üyesi Murat Kanatlı’nın partinin görüşlerini yazılı olarak sundukları ifade edildi.

Aradan geçen bir yılda yazılı olarak verilen görüşlerin dikkate alınmadığının ortaya çıktığı savunulan açıklamada, demokratik ülkelerde Siyasal Partiler Yasası olamayacağı, ciddi kısıtlamalar getiren mevcut yasanın kaldırılması veya bu yapılamayacaksa değiştirilmesi gerektiği yinelendi.

Açıklamada, “Meclis’in yasaları hazırlarken ilgili kurum, kuruluşlarla istişare etmesi gerekirken, konu Siyasal Partiler Yasası olduğu koşullarda, mevcut siyasal partilerin bypass edilmiş olması, demokrasiye düşen kara bir lekedir” denildi.

Açıklamada, “gidenle gelen arasında bir fark olmadığı” “ben bildiğimi yaparım “anlayışının devam ettiği savunularak, yapılmak istenenin reform değil “makyaj” olduğu öne sürüldü.

Açıklamada, YKP’nin 26 Eylül tarihindeki yazıl olarak ilettiği görüşleriyle, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin (AKPM) 1601 sayılı kararına da yer verildi.