Platform eylem uyarısı yaptı

16
Platform eylem uyarısı yaptı

Gürsel KARAGÖZLÜ

Lefke Platformu Eğitim Komitesi, Lefke’deki ilk ve ortaöğretim okullarındaki sorunlara çözüm bulunmazsa eylem yapılacağını açıkladı.
Lefke bölgesindeki sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu Lefke Platformu Eğitim Komitesi dün Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği’nde yaptığı olağanüstü toplantıda Lefke bölgesindeki eğitim sorunlarını değerlendirdi. Toplantıya sivil toplum örgütü temsilcilerinin yanı sıra bölge okullarının yöneticileri ve vatandaşlar da katıldı.
Lefke’deki ilk ve ortaöğretim okullarındaki öğretmen eksiklikleri ve diğer sorunları görüşmek ve çözüm önerilerinde bulunmak için Eğitim Bakanlığı’ndan randevu talep etme kararı alan platform, bakanlığın en kısa sürede sorunlara çözüm üretmemesi halinde ise eyleme gideceğini duyurdu.

Liselerin öğrenci sayısı azalıyor
Platformun Eğitim Komitesi’nde yapılan değerlendirmede Lefke Gazi Lisesi (LGL) ile Cengiz Topel Endüstri Meslek Lisesi (CTEML)’ne her geçen yıl daha az öğrencinin kayıt yaptırdığına dikkat çekilerek, bu sorunun okullara klasik bölümler dışında yeni gözde bölümler açılmaması ve yeterli sayıda öğretmen kadrosu verilmesi ile aşılabileceği tespitinde bulunuldu. Okullarda öğrenci kaybına neden olan diğer sorunlar ise ulaşım ve temizlik gibi temel sorunların çözümsüz kalması olarak not edildi.

Öğrenciler Güzelyurt Meslek Lisesi’ne kaçıyor
Katılımcılar, meslek lisesi tercihi yapan birçok öğrencinin açılan yeni bölümler nedeniyle Güzelyurt Meslek Lisesi’ne kaçtığını, bu durumun Lefke Meslek Lisesi’ndeki öğretmenlerde de tedirginliğe neden olduğunu anlattılar.

En büyük sorun öğretmen eksikliği…
Öğrencilerin merkezi okullara kaymasının altında yatan en büyük nedenin ise öğretmen eksikliği olduğu belirtilirken, listelenen sorunların giderilmesi ve kalıcı bir çözümün bulunması talep edildi.

Güzelyurt muhtarlarına uyarı
Lefke Gazi Lisesi orta bölümüne, bölgedeki ilkokullarda az kayıt yapıldığını bunun da Güzelyurt ilçesi içerisindeki muhtarların bazı öğrencilere o bölgede ikamet etmemelerine rağmen ikamet belgesi verilmesinden kaynaklandığını açıklayarak, kaymakamlık ve Eğitim Bakanlığı’nın bu konuyu araştırmalarını istediler.

Öğretmen eksiklikleri devam ediyor…
Toplantıda Lefke Gazi Lisesi’nde 1 müdür ve 4 öğretmenin eksik olduğu da anımsatıldı. Güzelyurt Meslek Lisesi’nin pratik liseden meslek lisesine dönüştürülmesi sonucu Cengiz Topel Endüstri Meslek Lisesi’nde öğrenci kaybına uğratıldığını ve öğrencilerin bu okula kaydırıldığından CTEML de motor, tesviye, elektrik-elektronik bölümlerin öğrenci azlığı nedeni ile kapatıldığını, çocuk gelişimi bölümünde de 8 öğrenci olması gerekirken bu bölümde 6 öğrenci bulunması nedeni ile bu bölümünde kapanma ile karşı karşıya kalındığını açıklayarak Eğitim Bakanlığı’ndan bu sorunlara kalıcı çözüm bulmasını istediler.

Bakanlık müdürlerine eleştiri…

Toplantıda ayrıca, konunun asıl aktörlerinin Eğitim Bakanı ve okul müdürlerinin olduğunu, bunun çözülmesi için de bu kişilerin üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeleri gerektiği belirtildi.

Merkezileşme endişe yaratıyor
Katılımcılar ayrıca, hükümetin 2013-2015 yılı için öngörmüş olduğu eğitim çalışmaları kapsamında Lefkoşa’da yeni merkezi eğitim alanı oluşturarak, eğitim sisteminde tek bir merkezden toplatılmaya çalışıldığına da değindi. Katılımcılar, “Eğer bu süreç böyle devam edecek olursa ve yetkililer bu konuda herhangi bir çözüm üretmese, biz bölge halkı olarak gereken her türlü mücadeleyi vereceğiz” dedi.