Yine kaybetmedi ama! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mart 2, 2024
Köşe Yazarları

Yine kaybetmedi ama!

Yenicami Süper Lig’de 16 haftadır maç kaybetmiyor ve bunun semeresinde de zirvede şampiyonluk yarışı içindeki iki takımdan biri. Fakat Yenicami’nin özellikle son haftalarda fazla üretken olamadığı görülüyor. Dün de Bağcıl deplasmanında Yenicami rakip kale önünde pozisyon üretmekte zorlandı. İlk devre rakibine baskı kuran, topa daha fazla sahip olan ve rakip yarı alanda daha fazla bulunan Yenicami’nin organize gol pozisyonuna veya net pozisyona giremediğini belirtmek gerekir.
Bunun karşılığında ev sahibi konumundaki Bağcıl ise ilk devre Yenicami ceza sahasına 39’uncu dakikada girdiğini ve devrenin bitimine 5 dakika kala da net gol pozisyonları yakaladığını düşündüğümüz zaman Yenicami’nin topa daha fazla sahip olmasının ne kadar önemli olduğunu tartışılır.
Siyah-beyazlılarda orta sahadan Ünal, Behiç ve Evren çok çalışırken kanatlar neredeyse işlemedi. Murat Gertik, İbrahim Çıdamlı’ya göre daha fazla hareketliydi, hücuma daha fazla destek verdi ancak Çıdamlı kötü futbol oynadı. Yenicami’nin yıldız futbolcusu Çıdamlı’nın üretken olamaması, inisiyatif almaması siyah beyazlıları kilitleyen etkenlerden biri idi. Kanatların işlemediği oyun düzeninde savunma da uzun topları tercih edince sahada Bağcıl’ın istediği oyun düzeni ortaya çıktı.
Erbay ve Samory gibi hava toplarına hakim futbolcular arasına uzun toplar gönderen Yenicami futbolcuları hiçbir sonuç alamadı. Massa bile güçlü fiziğine rağmen topu kontrol edip yüzünü kaleye dönemedi. Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi Massa’nın gelmesi elbette Yenicami kadrosunu güçlendirmiştir ancak oyun düzenini de bozdu. Düşünüldüğünde Massa’nın ileride kanatlardan ve göbekten iyi beslenmesi gerekiyor ancak kanatlar iyi işlemiyor. Çizgiye inilmeden toplar ortalanıyor, savunma da doldur boşalt misali topu Massa ile buluşturma telaşına giriyor. Böyle olunca da organize futbol sergileyemiyor Yenicami. Dün de aynen bu tablo vardı sahada. Ve Yenicami’de bir diğer tehlike rakibe pozisyon şansı veriliyor artık. Orta saha savunmaya eskisi gibi yardımcı olamıyor. Rakibe gol şansı veriliyor.
Bağcıl maçında da bu net bir şekilde görüldü. Her ne kadar da ilk yarı olduğu gibi ikinci yarıda da Bağcıl, Yenicami’den daha az topa sahip olsa da ev sahibi ekip, ilk devrenin son 5 dakikasında ve ikinci devre genelinde, Yenicami karşısında net gol pozisyonları bulan taraftı ancak bunlar golle sonuçlandırılamadı.
Rakibi karşısında sadece Massa’nın bir kafa vuruşunun olduğu pozisyonda gole yaklaşan Yenicami ne kadar da kaybetmese de dün alınan beraberlik çok şey kaybettirebilir.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar