KıbrısManşet

Yıllarca süren sanat yolculuğu


Çocuk yaşlarda başlayan sanata ilgisini geliştirerek harikalar yaratan Şenay Erkut, birbirinden güzel eserlerini aşkla üretiyor

 

Kardelen GÖKSU

Çocuk yaşlarda sanat ilgi duymaya başlayan ve kendi merakı ile yaptığı bu sanatı geliştiren, öte yandan birçok alanda başarılı işlere imza atan 69 yaşındaki Şenay Erkut Büyük Han’daki dükkânında ürettiklerini satışa sunuyor. Lise çağlarından bu yana Yağlı boyadan eserler ve kabartma resimler yapan ve el emeği göz nuru olan bu resimleri meraklıları ile buluşturan Erkut, sanat yolculuğunu Havadise anlattı.

Akademik eğitimini Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik üzerine tamamlayan Erkut, çocuk yaşlardan itibaren sanata duyduğu ilgiyi daha da geliştirebilmek için lisede resim bölümünden eğitim aldığını anlatıyor. Erkut, yıllar önce psikolojik danışmanlığın yanı sıra resim yaparak hayatını sürdürdüğünü, şimdi ise esas mesleği olan psikolojik danışmanlıktan emekli olarak Han’daki mütevazı dükkânında sanatını icra ettiğini anlatıyor.

 

Sanatını ve kendini geliştirdi

Sanata olan yeteneğinin çocuk yaşlarda çevresindeki kişiler tarafından keşfedilmesi ile başlayan sanat serüveni ta bugünlere kadar uzanmış Şenay Erkut’un. Kendini bu doğrultuda geliştiren Erkut, gerek Amerika’da, gerek Türkiye’de ve Kıbrıs’ta birçok kursa katılarak yeteneğine, bilgi ve teknik de katarak harika işler çıkarmış ve birçok sergide eserlerini sergileyerek takdirleri kazanmış Kıbrıslı bir sanatçı.

 

Çiçek, portre ve manzara resmediyor

Sanatçı Şenay Erkut, Yağlı boya resimde de doğaya olan sevgisinden dolayı en çok çiçek çalıştığını vurgulayarak, “Çiçek resimlerinin yanında, portre ve manzaralarda yaptım. Bunun yanında alçı kabartmalarda yaptım birçok Büyük Han çalışmam oldu ve hepsi de çok beğenildi ve hemen satıldı” şeklinde konuştu.

 

Harikalar yaratıyor

Yağlı boya ve kabartma resimlerini birçok nesne üzerine resmeden Erkut, kiremit, tahta, tepsi ve birçok nesneye çizdiği çeşitli resimlerle harikalar yaratıyor. Yaptığı işe ilginin yüksek olduğunu fakat satış konusunda çok canlılığın olmadığını söyleyen Erkut, Özellikle gelen turistlerin ilgisinin yüksek olduğunu fakat yapım ve teknik konusunda sorular sorup kendisini izlemeyi tercih ettiklerini söyledi.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı