BeslenmeSağlık

Yeterince protein almadığınızın 7 işareti


Protein vücudumuzdaki hayati görevleri yerine getiren bir yapı taşıdır. Onun bu denli hayati önem taşıması, vücudun birincil önceliklerinden olmasını sağlar. Yeteri kadar protein tüketmemek birçok sağlık sorununa neden olur. İşte yeterince protein almadığınızın işaretleri…

Protein eksikliği nedir?

Protein eksikliği, vücuttaki proteinlerin yetersizliği ile karakterize edilen bir sağlık durumudur. Protein eksikliğinin birçok nedeni olabilir. Bu nedenlerin ilk sıralarında ise proteinli gıdalar hakkında bilgi eksikliği ve yanlış diyet yapmak gibi nedenler bulunur. Vücuda yeteri kadar proteinin alınmaması ise birçok soruna sebebiyet verir. İşte bu sorunlardan bazıları…

Sürekli olarak yeme isteği

Protein kan şekerini dengelediği için yeteri kadar protein tüketilmemesi durumunda sürekli olarak yeme isteği olur. Çok fazla tatlı yemek ve istemek protein eksikliğine bağlı olabilir.

Sürekli olarak yeme isteği

Eklem ve kas ağrıları

Yeteri kadar protein tüketmemek kas ve eklem ağrılarına sebebiyet verir. Bunun nedeni ise yeterli miktarda protein alındığında, proteinler dokular, hücreler ve kaslar için kullanılır. Fakat yeteri kadar protein tüketilmezse, bu durum vücuttaki proteinin enerji için kullanılmasına neden olur. Proteinin bu yönde kullanılması eklem sıvılarının azalmasına, kaslarda ağrıların oluşmasına neden olur.

Eklem ve kas ağrıları

Uyku problemleri

Yeterli derecede protein almamanın yarattığı problemlerden bir tanesi de uyku problemleridir. Uyku problemleri kan şekeri seviyeleri ile ilişkilendirilmektedir. Bunun yanı sıra kortizol ve serotonin seviyeleri de uyku problemlerine neden olabilmektedir. Bu yüzden protein içeren gıdalar tüketmek serotonin ve triptofan seviyelerinin normale dönmesini sağlamaktadır.

Uyku problemleri

Kilo fazlası

Protein eksikliği iki türlü olarak açığa çıkmaktadır. Birinci tür çok az protein tüketip yeterli kalori tüketmek, ikincisi ise hem az kalori hem de az protein tüketmektir. Vücuda yeteri kadar protein almamak kas gelişimini aksatır. Vücuttaki proteinler ise enerji için kullanılır. Bu durum metabolizma yavaşlaması ile kilo fazlası ya da enerji kullanımı ile kilo kaybı olarak ortaya çıkabilir.

Kilo fazlası

İyileşememe

Protein eksikliğinin belirtilerinden bir diğeri ise bağışıklık sisteminin yeterli düzeyde çalışmamasıdır. Bağışıklık sisteminin düzgün çalışmaması ise vücudun kendini iyileştirme yetisinin kaybı demektir.

İyileşememe

Ve diğer işaretler

Protein eksikliğinin belirtileri sadece bu saydıklarımızla sınırlı kalmıyor. Kas zayıflaması, şişkinlik, düşük nabız, düşük tansiyon, karaciğer problemleri, besinlerin emilimi sağlanamayarak çeşitli mineral ve vitaminlerin eksikliğinin ortaya çıkması, anemi, tırnak problemleri, saç problemleri, deri problemleri, kemik problemleri, düzensiz adet döngüsü, sık sık hastalanma protein eksikliğinin belirtileri arasındadır. Bu yüzden bu gibi problemleri yaşadığınızı düşünüyorsanız, mutlaka doktor kontrolünden geçmeyi ve protein içeren bir beslenme düzeni uygulamayı unutmayın.

Yeterince protein almadığınızın 7 işareti

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı