Kıbrıs

Yeşilyurt’ta istimlak mağdurları isyan etti


 

 

7 AY GEÇTİ: Bakanlar Kurulu’nun yeni yapılacak Lefke-Güzelyurt anayolu için bölgedeki bazı tarlaları istimlak etme kararı almasının üzerinden 7 ay geçti. Ancak üreticiye ne istimlak edilen yerlerin parası ödendi ne de ekim yapması için başka tarla verildi


Yeni yapılacak Lefke-Güzelyurt anayolu için tarlası istimlak edilen Yeşilyurtlu üreticiler isyan etti.
Havadis’e konuşan üreticiler yol yapımına karşı olmadıklarını ancak tarlalarında ekmek tekneleri olduğuna dikkat çekti. İstimlak edilen tarlaların yerine kendilerine tarla verilmesini isteyen üreticiler devlet yetkililerinden açıklama bekliyor.

Karar 7 Mart’ta alınmıştı…
Lefke-Güzelyurt anayolu için bölgedeki bazı tarlaların istimlak edilmesi kararı Bakanlar Kurulu tarafından 7 Mart 2013 tarihinde alınmıştı. Üreticiler, Bakanlar Kurulu kararı üzerinden 7 ay geçmesine rağmen kendilerine ne para ne de tarla verileceği yönünde hiçbir açıklama yapılmadığını söylüyor.

“AİHM’e başvuracağız”
Bu konunun peşini bırakmayacağını söyleyen üreticiler Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurmayı düşünüyor.
Havadis’e konuşan üreticiler, “Bu konunun peşini bırakmayacağız. Biz üretim yapmak istiyoruz. Ancak tarlalarımız bu şekilde elimizden alınıyor” diyerek isyan etti.

Üretici ne dedi?
Selim Cansal:

Lefkelilerin bölgesini terk etmesi için bağ bahçeyi dümdüz yapıyorlar. Benim 3 dönümlük tarlam var, bir buçuk dönümden fazlasını yol yapımı için aldılar. Bizim geçim kaynağımız tarım. Bize başka yer versinler o zaman. Ne olacağı konusunda da belirsizlik var.

Kemal Müftü:
Benim tarlamı da yol yapımı için aldılar. Bize ödeme yapılacak mı yapılmayacak mı bilemiyoruz. Biz yol yapılmasına karşı değil. Ancak bize de başka tarla versinler. Bizim geçim kaynağımız üreticilik. Ektiğimiz fidanlar bağ bahçe hepsini söktüler.

Cemal Müftü:
Ben eşdeğer sahibiyim. Güney’de 100 dönüm mal bırakıp geldim. Burada 5 dönüm arsam var. Onu da yol diye elimizden almaya çalışıyorlar. Ben yol yapılmasına karşı değilim. Ancak biz eşdeğer karşılığında verilen malların bu şekilde elimizden alınmasına karşıyım. Devletin o kadar kiraladığı peşkeş çekilen arsalar var. Onlardan birini bize versinler. Bu konuya bir çözüm bulunmazsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracağız. Biz burada tırnaklarımızla üretim yapmaya çalışıyoruz. Sökülen fidanları hiçbir yere ekemeyiz, tutmaz. Yol yapımına karşı değiliz ancak haklarımızı istiyoruz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı