Kıbrıs

Suriye’de kalsam ölürdüm 

Nadire BAHADİ
Suriye uyruklu olan ve isminin baş harfleri F.T. olan şahıs, 8 Kasım 2013 tarihinde İstanbul’dan Gazimağusa açıklarına demirleyen Sultan isimli geminin mürettebatı ve kaptanının yardımı sonucu bir tekne ile Gazimağusa Limanı’na izinsiz giriş yaptı. Ülkesindeki savaştan kaçarak KKTC’ye sığınmak isteyen ve 18 Aralık 2013 tarihinde Ercan Havaalanı’ndan çıkış yapmak isterken tespit edilerek gözaltına alınan F.T. dün Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

“Biz ülkemizde her gün ölüyoruz”
Mahkemede ifade sunan polis memuru Hasan Karagil, zanlı F.T.’nin suçunu kabul ettiğini söyledi. Zanlının KKTC ile bir bağlantısı olmadığı tespit edilen F.T.’nin serbest kalması halinde yargılanmaktan kaçmasının muhtemel olacağını ifade eden Karagil, zanlı F.T.’nin 3 ay süresince cezaevinde tutuklu beklemesini talep etti. Mahmeke’de söz alan zanlı F.T., “Ülkemiz savaş yaşadığı için oradan kaçtık. Ben Suriye’de kalsam ölürdüm” şeklinde konuştu. 

20 gün tutuklu bekleyecek
Mahkeme zanlının ilerideki yargılanma safhasında hazır bulunması maksadı F.T.’nin 20 günü geçmemek üzere Merkezi Cezaevi’ne gönderilmesine karar verdi.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı