Yeşilyurtlu minikler Lefkoşa’yı keşfetti - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Kıbrıs

Yeşilyurtlu minikler Lefkoşa’yı keşfetti

Yeşilyurt İlkokulu öğrencileri Sosyal Bilgiler Dersi Kapsamında Lefkoşa’nın tarihi ve kültürel güzellikleri ile tanıştı

Gürsel KARAGÖZLÜ

Yeşilyurt İlkokulu öğrencileri, Sosyal Bilgiler dersi kapsamında Lefkoşa İlçesindeki  Tarihi ve kültürel değerleri incelemek maksadıyla öğretmenleri ile birlikte  bir gezi düzenlediler.

Sosyal Bilgiler dersi kapsamında Lefkoşa İlçesindeki  Tarihi ve kültürel değerleri incelemek maksadıyla öğretmenleri ile birlikte Lefkeşo’ya gezi düzenleyen öğrenciler, geçmişten günümüze gelen kültürümüzü yerinde yakından inceleyerek öğrendiler. Kendi kültürümüzün yanı sıra başka devletlerin Kıbrıs’ta bulundukları dönemde yapmış oldukları eserleri de yakından görme fırsatı buldular. Gezi boyunca Özel Etnografya Müzesi, Girne Kapısı, Surlar, Mevlevi Teknesi, Venedik Sütunu, Büyük Hamam, Kumarcılar Hanı, Selimiye Cami, Bandabulya ve Büyük Han’ı  ziyaret ettiler.


Öğrenciler ilk olarak Özel Etnografya Müzesi’ni ziyaret etttiler. Müzede, Kıbrıs’ta son 150 seneyi konu alan ortadan kalkmak üzere olan giysiler, el dokumaları, nakış işleri, ahşap ve taş oymacılık örnekleri, gümüş takılar, seramik ürünleri, çeşitli zirai ve zanaatta kullanılan araç gereçleri sergilenmiş olarak gördüler. Daha sonra, Girne Kapısı’nı ziyaret ederek Girne Kapısı’nı, Mevlevi Teknesi’ni, Atatürk Meydanı’nda yer alan Venedik döneminde inşa edilen Venedik Sutunu yani Dikilitaşı, Büyük Hamamo gördüler. Büyük Hamam ziyaretinden sonra Asma Altı Meydanı’nda bulunan Kumarcılar Hanını ziyaret ettiler. Lefkoşa’da kurulan ilk sebze çarşısı olma özelliği taşımakta olan Bandabulya, bir diğer adıyla Belediye Çarşısı’nı gezildi. Bandabulya’da Kıbrıs’a özgü yiyecek, içecek, baharat, sebze, meyve ve hediyelik eşyaların, tarihsel bir mekânda buluştuğu yerde öğrenciler sele, elek, lif, kambur, sepet, molohiya, kolakas, hurma, zeytin, erişte, gonnara, tarhana gibi Kıbrıs kültürüne ait ürünleri görüp incelediler. Bandabulya’nın yanında bulunan Selimeye Cami ziyaretinden sonra, Kıbrıs’ın en büyük hanlarından biri olan Büyük Han’da öğlen yemeğini yedikten sonra Arasta Çarşı’ndan yürüyerek gezilerini sonlandırmışlardır.

Gittikleri yerlerden geçmişin kokusunu hisseden öğrencilerimiz bol bol fotoğraf çektiler.

[images_grid auto_slide=”no” auto_duration=”1″ cols=”three” lightbox=”no” source=”media: 196698,196699″][/images_grid]

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar