Yenierenköy Çöplüğü Kanser Saçıyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Ocak 31, 2023
Kıbrıs

Yenierenköy Çöplüğü Kanser Saçıyor

Yenierenköy Çöplüğü Kanser Saçıyor

Nadire KRAŞLIOĞLU
Ülkemizin önemli çevre sorunlarından birisi olan çöp imha sorunu Yenierenköy halkını bezdirdi. Yenierenköy Belediyesi’ne ait çöplükte yakılarak imha edilmek istenen atıklardan yükselen yoğun duman ve pis koku bölge halkını kapı açtırmaz hale getirdi. Konuyla ilgili Havadis’e konuşan Kıbrıs Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir “Yakılan atıklardan açığa çıkan gazlar, kanserojen etki yaratıyor” diyerek uyardı.

Kapı açamıyorlar
Yenierenköy’de uzun bir süreden beri devam eden atık yakma sorunu bölge halkını olumsuz yönde etkiliyor. Köyde her türlü evsel atığın yanı sıra lastik, plastik gibi maddelerin toplandığı bölgede atıklar sıklıkla ateşe veriliyor. Günün her saatinde yakılarak imha edilmek istenen çöplerden yükselen zehirli dumanlar ve pis koku ise köyün üzerini adeta bir sis bulutu gibi sarıyor. Kötü kokudan ve dumandan etkilenen köy halkı ise kapı, pencere açamamaktan şikayet ediyor. Yaz mevsimin kendini gösterdiği şu günlerde duman nedeniyle kapı önünde oturamadığını belirten vatandaş, klima çalıştırarak evlere kapanmak zorunda kaldıklarını ifade etti.
İnsan sağlığı ile oynanıyor
Yenierenköy Belediyesi’ne giderek çok kez konu ile ilgili şikayette bulunulduğunu belirten bölge halkı, sorunun bir türlü çözüme ulaşmamasından yakındı. Konu ile ilgili Havadis’e konuşan Kıbrıs Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir, kontrolsüz şekilde açıkta yakılan atıklar nedeniyle insan sağlığı ile oynandığını belirtti. Çöpleri yakmanın son derece yanlış olduğunu belirten Sahir, atık yakmanın tehlikeli sonuçlara neden olduğunu vurguladı. Çöplerde sayısı hesaplanamayacak miktarda değişik kimyasallar ve atık kimyasal maddeler bulunduğunu belirten Sahir, plastik ve pil gibi maddelerin yakılması sonucu başta bioksin olmak üzere kanserojen olduğu bilinen birçok gazın atmosfere karıştığına dikkat çekerek, bu gazların solunum yoluyla insanın sağlığına doğrudan etki ettiğini açıkladı.
“Uzun vadede kansere neden oluyor”
Atıkların umarsızca doğada yakılarak imha edilmeye çalışılmasıyla pek çok sağlık sorununun meydana geldiğini belirten Doğan Sahir, açığa çıkan kanserojen gazların solunum yollarını etkilediği ve astım hastalarında krize neden olduğunu belirtti. Aşırı duman ve pis kokunun alerjik etkiler yarattığını belirten Sahir, uzun vadede ise zehirli gazların kansere neden olduğunu vurguladı. Sahir, KKTC’de atık imha edilirken gerekli koşullara dikkat edilmediğini belirterek, yaklaşık 100 bölgede daha çöplerin bu şekilde imha edildiğini ancak çıkan gazlar nedeniyle insanın yanı sıra pek çok canlının ve ülkenin atmosferinin kötü etkilendiğini açıkladı. Asit yağmurlarının meydana gelerek toprak yapısının bile bozulduğunu belirten Doğan Sahir, atıkların yakılmasının ardından meydana çıkan gazların sera etkisi yaratarak bölgenin gereğinden fazla ısınmasına neden olduğunu açıkladı. Sonucu düşünülmeden yakılan çöplerin yaşamsal konforu etkilediğini belirten Doğan Sahir, bu şekilde insanın yaşam kalitesinin düşürüldüğüne dikkat çekti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar