Köşe Yazarları

Yenicami neden başarılı?


Süper Lig’de lider Yenicami’nin bu sezonki başarılı performansının altında birçok neden yatıyor.

Başkentin Siyah Beyazlı kulübünde, bilinçli ve disiplinli bir yönetim ile birlikte oluşturulan genç, dinamik, teknolojik ve bilimsel çalışmaları ilke edinmiş teknik ekip, müthiş uyum içerisinde kurumsallaşma ve geleceğin Yenicami’sini oluşturma adına önemli işlere imza atıyor.

Geleceğe yönelik çalışmalar kapsamında özellikle son yıllarda öz kaynağa yapılan yatırımların meyvesini toplamaya başlayan Kartallar’da, başarılı performansla birlikte gerçek bir “takım olma” olgusu da giderek artıyor.

Öz kaynaktan yetişen gençler ile birlikte tecrübeli isimlerin harmanladığı Yenicami’de futbolculara, sosyal ve psikolojik çalışmalarla camiaya, kulübe, takıma ve formaya olan aidiyet duygusu empoze edilirken bilimsel antrenman teknikleriyle de, karakterli, yetenekli ve güçlü bir kimyaya sahip takım ortaya çıkıyor.

Genelde sezonluk başarıya (şampiyonluk) odaklanmış bir kulüp yapısının dışına çıkmaya çalışan Yenicami, bir yandan camianın beklentilerine karşılık vermek için uzun zamandır sistemli çalışmalarını sürdürerek düşük bütçeli yapısıyla da açık ara şampiyonluğa koşarken diğer yandan da kurumsallaşma adına çetrefilli bir sürecin sonunda 49 yıllığına kiralanan arazi ile ilgili yeni lokasyonunu ve tesislerini kurma çalışmalarına devam ediyor.

Yapılan bilinçli ve sabırlı çalışmalar sonunda, yıllar öncesinden bugünleri görmeyi hayal eden Kaan Kaner başkanlığındaki yönetimin bu başarısı, bugün Yenicami’yi ülkenin en önemli spor kuruluşlarından biri haline getiriyor.

Bu yapı, ülkemizdeki spor politikası ve uluslararası anlamdaki tıkanıklığı bir kenara bırakıp, tamamen gençliğe ve spora nasıl hizmet edilmesi konusunda hem devlete hem de birçok kurum ve kuruluşa örnek olacak cinsten, uzun vadeli çalışmaların ve beklentilerin doğruluğunu da ortaya koyuyor.

Bilime değer veren bu yönetim yapısının, özellikle küçük yaştaki bireylerin gelişiminde fiziksel, zihinsel ve ruhsal olguların tümünü ele alarak futbolcu yetiştirme yerine insan gelişimini önemseyerek ülkemize sadece sporcu kazandırmamakla birlikte karakter sahibi bireyler kazanılmasına da koyduğu katkı takdir edilmesi gereken en önemli husustur.

Aslında belirtmiş olduğum tüm bu olgular “SPOR”un açılımı olan “Sistem, Program, Organizasyon, Rekor”dan geçiyor. Kurulacak iyi bir sistem, gerekli programlamayı yaptığı zaman, düzgün yönetilecek bir organizasyon sonunda da başarı elbet gelecektir.

İşte Siyah Beyazlıların başarısının altında yatan gerçekler de bunlar.

Birçoğuna göre bu durumun bu sezonluk olabileceği düşünülürken aslında bu başarı için yıllardır çalışılıyor du. Ve şu an da benim bakmış olduğum pencereden gördüğüm ise, bu yapı sürdükçe önümüzdeki yıllarda da Yenicami, herkesi imrendirmeye devam edecek.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı