Sanat

Yeniboğaziçi’nde nostalji rüzgarı esti

Yeniboğaziçi Belediye Tiyatrosu 1963’lü yılları hatırlatan eseri ve genç oyuncuları ile perdelerini açtı.
Selma Tanık’ın yazdığı ve Kürşat Özdaloğlu’nun yönettiği iki perdelik oyun Pendaşino Daşları, ilk gecede seyircisi bol, güldürüsü bol ve alkışı bol oldu.
Yeniboğaziçi Kültür Salonu’nda sergilenen oyunda Mustafa Tazeoğlu (Bayram Ali), Kadriye Özekici (Duriye ), Necat Karaşahin (Necat- Caca), Kezban Güryaylı (Leman ), Mustafa Taşçıoğlu (Süha), Emine Sensev (Dervişe), Fatma Yaba (Makbule), Sadi Yiğit (Mustafa), Süheyla Karel (kız kardeş), Ayşe Oğur (Çingene), Hüseyin Sencar (Mustafa-Gapsulo) ve Saim Akbelli (çocuk) rol aldılar.
Aytotoro köyünün meşhur Pendaşino Deresi’nden ilham alınarak ve gerçek yaşanmış hikayelerden oluşan Pendaşino Daşları’nın nostaljik hikayesini geleneksel Kıbrıs Ağzı, batıl inançlar, gocagarı ilaçları, alışkanlıklar ve gizli bir aşk hikayesi oluşturur.
Yazan ve yöneten ile birlikte oyuncuların birlikte dekorasyon, makyaj ve ışık sistemini oluşturdukları oyunun tek sponsoru Yeniboğaziçi Belediyesi oldu. 
Protokolde UBP Mağusa Milletvekili Afet Özcafer, İnönü Belediye Başkanı Ali Öncü ve Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Cemal Biren yer aldılar.
Gülfidan Köseoğlu’nun sunuculuğunu yaptığı gecede başkan Cemal Biren mütevazi kısa konuşmasından sonra eğlenceli bir banyo sahnesi ile oyun başladı.
Gerisini anlatmayacağız, çünkü 4 gece daha oynayacak oyundan yalınızca kısa bir ipucu verdik. Gülmek, anıları tazelemek, unutulan gelenekleri hatırlamak geçmişe kısa bir yolculuk yapmak isterseniz sakın bu oyunu kaçırmayın. Biletler yalınızca 10 lira ve Yeniboğaziçi  (Aysergi) Kültür Salonu’nda.

 
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı