Dünya

Yeni Zelanda silahlanma yasasını değiştiriyorYeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern 2 camiye yönelik terör saldırının ardından kabinenin silah yasası konusunda anlaştığını açıkladı.
Toplumu daha güvenli kılacak reformları hayata geçireceklerini belirten Ardern, 10 gün içerisinde söz konusu reformları çıkaracaklarını söyledi.Yeni Zelanda’da silah satışıyla ilgili çok az kısıtlama bulunuyor. Ülkede 16 yaşına basan herkes silah alma hakkına sahip oluyor. Yarı otomatik silah almak için 18 yaş sınırı bulunuyor.

5 milyon nüfuslu Yeni Zelanda’da 1,5 milyon silah bulunuyor. Ülkenin resmi rakamlarına göre 2017’de silah edinmek için gereken lisans başvurularının yüzde 99’unun kabul edildiği ortaya çıktı.

Ne olmuştu?

Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrindeki iki camiye yapılan terör saldırılarında 50 kişi hayatını kaybetti. Saldırganın Aralık 2017 yılında silah ruhsatı aldığı ve katliamda 2’si yarı otomatik, 2’si av tüfeği olmak üzere toplam 5 silah kullandığı ortaya çıkmıştı..

Yeni Zelanda saldırıları kapsamında şu ana kadar üç kişi göz altına alındı. Gözaltına alınanlar arasında bulunan bir kadın serbest bırakıldı.

Katliamın baş zanlısı ve kendisini beyaz ulusalcı olarak tanımlayan 28 yaşındaki Brenton Tarrant önceki cuma hakim karşısına çıkmıştı. Cinayet suçlamasıyla gözaltı süresi uzatılan Tarrant’ın ikinci duruşması 5 Nisan’da görülecek.

Başa dön tuşu